Witam. Dziewięć dni temu miałam usuniętą górną szóstkę. Ładnie wyszła cała. Jednak od tego czasu cał

1 odpowiedzi
Witam. Dziewięć dni temu miałam usuniętą górną szóstkę. Ładnie wyszła cała. Jednak od tego czasu cały czas jestem na lekach p/bólowych. Byłam na kontroli u lekarza dostałam antybiotyk Clindamycin. Dziś wzięłam ostatnia dawkę jednak ból nadal się pojawia. Rana wygląda nieco lepiej. Trzy dni temu byłam na kontroli u innego dentysty. Zrobił RTG i stwierdził, że wszystko ok. Wykluczył suchy zębodół. Powiedział, że jest odsłonięta kość przez to może boleć. Ponoć wytworzyły się ładne skrzepy. Dbam o higienie i płucze eludrilem na przemian z szałwia. Martwi mnie jednak ten ból. Czy skoro wykluczył suchy zębodół to może wystawać jakaś kość? Jak długo może się goić taka rana i ile może boleć?
Proces gojenia się rany po usunięciu zęba może trwać różnie, w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja zęba, stan zdrowia pacjenta, stopień skomplikowania ekstrakcji i ogólna higiena jamy ustnej. W przypadku usunięcia górnej szóstki, proces gojenia zazwyczaj trwa kilka tygodni, ale pełne wygojenie może zająć do kilku miesięcy.

Warto kontynuować płukanie jamy ustnej preparatem Eludril, aby utrzymać czystość rany.
Należy unikać drażnienia miejsca po usuniętym zębie (np. twardych pokarmów).

Jeśli ból nie ustępuje po kilku dniach od zakończenia antybiotykoterapii, skonsultuj się ponownie z dentystą.