Witam i pozdrawiam serdecznie. (Pytanie) Czy jeśli skrajny introwertyk i neurotyk zmusza się lub

2 odpowiedzi
Witam i pozdrawiam serdecznie.

(Pytanie) Czy jeśli skrajny introwertyk i neurotyk zmusza się lub przekonuje do bycia w obecności wielu ludzi (ekstrawesji), a to powoduje u niego ogromne problemy psychiczne (w tym emocjonalne, psychosomatyczne, itp.) to grozit to pogorszeniem zaburzeń psychicznych (pomijając tu ich konkretny charakter), które zostały stwierdzone. W moim przypadku mnie to dobija i wykańcza od lat poza bardzo skrupulatnie dobraną i wybraną grupą z otoczenia bliskich.

/Dodam, że na Państwa portalu jeden z fachowców odpowiedział mi, że bycie mniej mówiącym introwertykiem nawet w obecności "swoich" jest w porządku./
Dzień dobry. Zmuszanie się w opisanej sytuacji do bycia w obecności wielu ludzi może jak najbardziej grozić pogorszeniem samopoczucia u pacjenta. Trudno powiedzieć, czy grozi to pogorszeniem zaburzeń psychicznych, ponieważ w treści postu nie wspomniano o jakich zaburzeniach mowa. Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Dzień dobry. Tak, potwierdzam zdanie innego fachowca cytowane w wypowiedzi. Bycie mniej mówiącym introwertykiem nawet w obecności "swoich" jest w porządku. Generalnie dobrze jest robić w swoim życiu rzeczy, które są dla nas dobre, a szkodliwym jest robić rzeczy, których nie znosimy lub które są dla nas bez wartości. Zmuszanie się do bycia w obecności wielu ludzi, czy zmuszanie się do ekstrawersji będąc introwertykiem - jest potencjalnie szkodliwe i działa to zapewne niezależnie do zdiagnozowanych zaburzeń psychicznych (chociaż jest to też zależne od tego o jakich zaburzeniach mówimy, a z treści postu, to tego nie wiemy). W zależności od sytuacji przedstawione zachowanie (próba bycia ekstrawertykiem dla introwertyka) może przynieść większą otwartość, jednak ryzykujemy też (statystycznie raczej mamy do czynienia z tą opcją) zwiększeniem poziomu lęku, poczucia winy, a nawet traumą lub jej spotęgowaniem. Dlatego, w indywidualnym przypadku sposób pracy lub to, czym się kierujemy w życiu codziennym - powinien, w moim odczuciu, być poprzedzone przez diagnozę przez specjalistę, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić. Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof Polipowski