Witam, interesuje mnie, czy osteopatia może pomóc w psychoterapii? Chodzi mi o powrót do trudnych, t

2 odpowiedzi
Witam, interesuje mnie, czy osteopatia może pomóc w psychoterapii? Chodzi mi o powrót do trudnych, traumatycznych wydarzeń, zrozumienie, co nas dręczy na podstawie reakcji ciała. Słyszałam o czymś takim, ale nie wiem, czy jest to jakaś konkretna technika osteopatii, a jeśli tak, jak się nazywa, żebym wiedziała, czego szukać:)
Dzień Dobry Osteopatia jest filozofią wielowymiarowego podejścia do pacjenta. Zajmują się łączeniem różnych systemów naszego ciała w terapii. Jednym z takich podejść jest połączenie psyche i soma czyli połączenia psychiki z ciałem. Istnieje wiele technik pracy z uwalnianiem emocjonalnym lub danymi emocjami. Na pewno jest to ścieżka warta uwagi przy wspomaganiu psychoterapii.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry. Jak napisał przedmówca Osteopatia traktuje pacjenta jako psychofizyczna całość i może stanowić uzupełnienie psychoterapii. Nie mniej sama w sobie NIE JEST psychoterapią i nie można jej tak traktować.

Patrząc na zagadnienie z perspektywy wydarzeń traumatycznych - każde wydarzenie, w którym rezerwy fizjologiczne człowieka zmobilizowane są do poziomu bliskiemu maksymalnemu (walka o życie, maksymalny stres, całkowite załamanie psychiczne i inne rodzaje traumy) pozostawia w ciele ślad w postaci napięcia części tkanek, które w tej mobilizacji uczestniczyły. Często są to tkanki położone głębiej niż "zwykłe" mięśnie i ciężko jest rozluźnić je samodzielnie lub ich napięcie podtrzymywane jest przez różne złożone reakcje psycho-emocjonalne.. Zwykle wymaga to odpowiednich ćwiczeń uczących głębokiego kontaktu ze swoim ciałem i/lub form psychoterapii przez ciało.

Niekiedy podczas terapii osteopatycznej zdążą się, że osteopata lokalizuje tego typu tkanki jako rejon wzmożonego napięcia i zaczyna pracować nad tym aby to napięcie znormalizować. Pacjenci w trakcie tej pracy mogą doświadczać chwilowych nawrotów wspomnień i emocji związanych z pewnymi przeszłymi wydarzeniami, podczas których te napięcia powstały. Nie zawsze jest to łatwy proces, dlatego jeżeli w trakcie terapii pojawiają się tego typu reakcje, powinno się świadomie podjąć decyzje o chęci jej kontynuowania i ZAWSZE powinno to przebiegać we współpracy z psychoterapeutą.

Tak to mniej więcej wygląda z poziomu koncepcji. Plusem takiego uzupełnienia psychoterapii może być uświadomienie sobie jaka jest relacja między danymi wspomnieniami / emocjami, a reakcjami ciała. Ale tak jak pisałem na początku - nie może to zastąpić psychoterapii, a jedynie stanowić jej uzupełnienie i powinno przebiegać pod kontrolą. Najlepiej jest gdy pacjent jest na taką terapię odpowiednio przygotowany.

Jeżeli chodzi o szukanie konkretnych technik osteopatii - w zasadzie większość osteopatów powinna posiadać wiedzę i kompetencję by móc realizować taką wspomagającą terapię. Również większość terapeutów czaszkowo-krzyżowych zajmuje się tego typu zagadnieniami.

Mam nadzieję, że ten post okazał się pomocny. W razie pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam Serdecznie!

Ps. Warto również pamiętać, że wszystko w/w powinno stanowić raczej efekt uboczny ogólnej terapii osteopatycznej niż cel sam w sobie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.