Witam, Jak rozpoznać czy to depresja czy chwilowe załamanie? Osoba dorosła.

3 odpowiedzi
Witam,
Jak rozpoznać czy to depresja czy chwilowe załamanie? Osoba dorosła.
Witam, odpowiedź częściowo została zawarta w pytaniu, kluczowym czynnikiem takiego rozpoznania jest czas, jeżeli obniżony nastrój, ciągłe napięcie/złość, bądź poczcie emocjonalnej pustki utrzymuje się ponad dwa tygodnie bez szczególnych zmian to w takim przypadku konieczne jest udanie się do specjalisty.
Dodatkową wskazówką może być przyczyna naszego samopoczucia, o zaburzeniu nie świadczy obniżony nastrój na skutek spotykających nas ciężkich doświadczeń oraz trudności życiowych, warto w takich sytuacjach dać sobie prawo do doświadczania i przeżywania smutku. Należy jednak pamiętać, że jeżeli nasze stany emocjonalne staną się dla nas przytłaczające również konieczne jest skorzystanie z fachowej pomocy.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Optymalnie w moim odczuciu byłoby się udać do psychologa lub psychiatry.
Można też w internecie wyszukać skale depresji Becka i przejść przez ten kwestionariusz (wiele stron daje taką możliwość za darmo). Natomiast przy chwilowym załamaniu, czy mamy z nim do czynienia czy nie - to tutaj ciężko stwierdzić. Coś co objawia się, jako załamanie, może być faktycznie chwilowym załamaniem, bo coś nas przerosło, a może być efektem wielu, wielu lat, i to należałoby namierzyć, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Takiej oceny musiałby już dokonać raczej specjalista, jeśli samemu nie ma się przekonania w tym temacie.
W przypadku diagnozowania depresji ważne jest, żeby zwrócić uwagę na kilka czynników. Objawy powinny utrzymywać się ponad dwa tygodnie, a poza obniżonym samopoczuciem występują też zaburzenia snu (zbyt duża jego ilość lub bezsenność), zaburzenia apetytu (podobnie - zwiększony lub zmniejszony, choć z reguły jest obniżony), utrata przyjemności z wykonywania czynności, które do tej pory przynosiły nam radość, wycofanie z relacji społecznych, drażliwość, czy zaniedbywanie codziennych obowiązków. Oprócz tego, częste są również problemy z uwaga czy pamięcią oraz obniżona samoocena. Co bardzo ważne, z profesjonalnej pomocy możemy skorzystać nie tylko, gdy mamy do czynienia z pełnoobjawową depresją, lecz także w przypadku wszelkich trudności. Jeśli Pan(i) lub osoba bliska doświadcza trudności w życiu codziennym, bez względu na ich charakter, psychoterapia może pomóc dostarczyć narzędzi do skutecznego radzenia sobie z nimi.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.