Witam, jak skutecznie oduczyć się jeść słodycze i chipsy? Mam insulinooporność i PCOS, znam zasady d

3 odpowiedzi
Witam, jak skutecznie oduczyć się jeść słodycze i chipsy? Mam insulinooporność i PCOS, znam zasady diety, staram się jeść zgodnie z zasadami diety z niskim IG. Mimo wszystko zdarza mi się, że zjem np. batona czy całą paczkę chipsów. Co mogę zrobić by nie ulegać takim pokusom?
Dzień dobry! Skuteczna zmiana nawyków żywieniowych szczególnie przy insulinooporności i PCOS, wymaga elastycznego i uważnego podejścia do diety. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

* Zanim sięgniesz po słodycze lub chipsy, zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytanie, czy naprawdę jesteś głodna, czy może szukasz jedzenia z innych powodów, takich jak stres, nuda czy emocje. Praktykowanie uważności może pomóc w lepszym zrozumieniu swoich prawdziwych potrzeb.

* Pozwól sobie na małe ilości ulubionych przysmaków od czasu do czasu, zamiast całkowicie je eliminować. Zbyt restrykcyjne podejście może prowadzić do silniejszej ochoty na przekąski. Planowanie niewielkich porcji słodyczy lub chipsów jako część zbilansowanej diety może pomóc w zmniejszeniu poczucia deprywacji.

* Poszukaj zdrowych zamienników, które zaspokoją Twoje zachcianki. Eksperymentuj z różnymi opcjami, aby znaleźć te, które naprawdę Ci smakują.

* Planowanie posiłków i zdrowych przekąsek może pomóc w uniknięciu sytuacji, w których sięgasz po słodycze z braku alternatyw. Miej pod ręką bardziej odżywcze przekąski, takie jak orzechy, owoce, warzywa czy hummus, aby zaspokoić głód w ciągu dnia.

* Znajdź wspierające sposoby radzenia sobie ze stresem, takie jak ćwiczenia fizyczne, medytacja, joga, czy rozmowa z przyjacielem. Emocjonalne jedzenie często wynika z potrzeby pocieszenia lub rozładowania napięcia, dlatego ważne jest, aby znaleźć inne metody radzenia sobie z emocjami.

* Prowadź dziennik żywieniowy, aby śledzić swoje nawyki i zrozumieć, kiedy i dlaczego sięgasz po te przekąski. Świadomość wzorców może pomóc w ich zmianie.

*Poszukaj wsparcia u specjalisty, takiego jak psychodietetyk. Wsparcie innych może być bardzo pomocne w utrzymaniu motywacji i wprowadzaniu zmian w diecie.

*Skup się na budowaniu zdrowych nawyków stopniowo. Zmiana nawyków żywieniowych to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Celebruj małe sukcesy i bądź dla siebie wyrozumiała w trudnych momentach.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest równowaga i umiejętność elastycznego podejścia do diety. Staraj się zrozumieć swoje potrzeby i uczucia związane z jedzeniem, co pomoże Ci podejmować bardziej świadome i zdrowe decyzje.

Pozdrawiam

oduczenie się jedzenia słodyczy i chipsów może być trudne, szczególnie przy insulinooporności i PCOS, ale istnieje wiele strategii, które mogą pomóc Ci skutecznie zarządzać pokusami. Oto kilka kroków, które mogą okazać się pomocne:

1. Zrozum swoje wyzwalacze
Identyfikacja wyzwalaczy: Zastanów się, w jakich sytuacjach najczęściej sięgasz po słodycze i chipsy. Może to być stres, nuda, czy określone pora dnia. Świadomość tych wyzwalaczy to pierwszy krok do ich unikania.
Prowadzenie dziennika żywieniowego: Zapisuj, co jesz, kiedy jesz i jak się wtedy czujesz. Może to pomóc zidentyfikować wzorce i emocje związane z jedzeniem niezdrowych przekąsek​
2. Zamienniki zdrowe
Zdrowe przekąski: Zastąp słodycze i chipsy zdrowszymi alternatywami, które również są smaczne. Możesz spróbować orzechów, nasion, owoców, warzyw z hummusem czy jogurtu naturalnego z owocami​ (Emonnari)​.
Domowe przekąski: Przygotowuj domowe zdrowe przekąski, takie jak pieczone chipsy z warzyw (np. z jarmużu, marchewki czy batatów) lub batoniki owsiane bez dodatku cukru.
3. Zarządzanie stresem
Techniki relaksacyjne: Stres może być dużym wyzwalaczem dla sięgania po niezdrowe przekąski. Praktykuj techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, głębokie oddychanie czy spacer na świeżym powietrzu​
Regularna aktywność fizyczna: Ćwiczenia pomagają zmniejszyć stres i poprawiają nastrój, co może zmniejszyć chęć sięgania po słodycze.
4. Planowanie posiłków
Regularne posiłki: Jedz regularnie, aby uniknąć nagłych skoków poziomu cukru we krwi, które mogą wywołać napady głodu. Staraj się jeść posiłki zawierające białko, zdrowe tłuszcze i błonnik​
Przygotowywanie posiłków z wyprzedzeniem: Przygotuj zdrowe posiłki i przekąski na kilka dni do przodu, aby zawsze mieć coś zdrowego pod ręką.
5. Unikanie pokus
Nie trzymaj niezdrowych przekąsek w domu: Jeśli nie masz ich pod ręką, będzie mniej prawdopodobne, że po nie sięgniesz.
Zakupy z listą: Planuj zakupy z listą i trzymaj się jej, aby uniknąć kupowania niezdrowych przekąsek impulsywnie.
6. Wsparcie społeczne
Znajdź wsparcie: Rozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi o swoich celach zdrowotnych. Wsparcie bliskich może być bardzo pomocne.
Grupy wsparcia: Dołącz do grup wsparcia dla osób z insulinoopornością i PCOS. Wspólne doświadczenia i motywacja mogą pomóc w trudnych chwilach.
7. Nagrody i pozytywne wzmocnienia
Małe nagrody: Nagrodź się za utrzymanie zdrowych nawyków (ale nie jedzeniem). Może to być nowa książka, film, czy mała wycieczka.
Świętowanie sukcesów: Uznaj swoje osiągnięcia i ciesz się małymi sukcesami na drodze do zdrowszego życia.
Podsumowanie
Zmiana nawyków żywieniowych wymaga czasu i wysiłku, ale z odpowiednimi strategiami i wsparciem jest to możliwe. Kluczem jest zrozumienie swoich wyzwalaczy, planowanie i wybieranie zdrowszych alternatyw, a także zarządzanie stresem i poszukiwanie wsparcia w otoczeniu.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 99 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, trochę inaczej niż przedmówczynie patrzę na kwestie podjadania niezdrowych przekąsek. Namawiałabym do rezygnacji z przekąsek w ogóle i skupieniu się na odpowiednio zbilansowanych posiłkach głównych w ciągu dnia tak aby nie odczuwać głodu oraz wprowadzeniu aktywności fizycznej - jakiejkolwiek. Zorganizowałabym również dobę w taki sposób aby był czas na odpowiednią regenerację organizmu i jego oczyszczanie. Praktykując przekąski może się zdarzyć, że nie uda nam się kupić lub przygotować tych zdrowych i wtedy będąc na mieście sięgniemy po te “ulubione”. Zmiana nawyków wymaga czasu i dużego wsparcia. Zapraszam na konsultację.