Witam . Jak to jest z lekiem Zotral? Został mi przepisany na zaburzenia lękowe, ale oczywiście boję

2 odpowiedzi
Witam . Jak to jest z lekiem Zotral? Został mi przepisany na zaburzenia lękowe, ale oczywiście boję się efektów ubocznych (biegunki) nie chce także być otumaniona
Witam, jeśli po konsultacji psychiatrycznej został zaproponowany ten lek, to polecam dać tej formie farmakologii szansę, zwłaszcza, że jest to lek typu SSRI, które to leki nie są uzależniające. Jeśli wystąpią jakieś niepokojące Panią objawy, proszę poinformować o tym psychiatrę, bo każdy organizm jest inny i czasami trudno jest od razu dobrać właściwy lek. Proszę też pamiętać, że lek nie leczy przyczyn Pani stanu. Warto sięgnąć po psychoterapię, żeby wypracować sposoby radzenia sobie z objawami i w dłuższej perspektywie usunąć przyczyny takiego stanu. Zapraszam na sesje psychoterapeutyczne. Pozdrawiam serdecznie, Joanna Szypuła

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witaj! Zotral to handlowa nazwa leku o substancji czynnej sertralina. Sertralina jest lekiem przeciwdepresyjnym z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Pomaga w zwiększeniu ilości serotoniny w mózgu, co może poprawić nastrój i zmniejszyć objawy zaburzeń lękowych.

Jeśli lekarz przepisał Ci Zotral na zaburzenia lękowe, to warto podkreślić, że każda osoba może reagować inaczej na leki, a skutki uboczne mogą się różnić. Niektórzy ludzie doświadczają biegunki jako jednego z efektów ubocznych sertraliny, ale nie jest to powszechne. Wielu pacjentów stosuje ten lek bez większych problemów.

Jeśli boisz się efektów ubocznych, zawsze dobrze jest porozmawiać z lekarzem, który przepisał Ci lek. Lekarz będzie w stanie ocenić, czy ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest niskie i czy korzyści z przyjmowania leku przewyższają ewentualne negatywne skutki.

Jeśli chodzi o obawy przed uczuciem otumanienia, sertralina jest zazwyczaj dobrze tolerowana i nie powoduje znacznego wpływu na funkcjonowanie psychiczne. Niemniej jednak, każdy organizm reaguje inaczej, dlatego ważne jest, abyś regularnie informował swojego lekarza o ewentualnych zmianach w samopoczuciu czy skutkach ubocznych.

Ważne jest również, aby stosować się do zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i nie zmieniać dawki bez konsultacji z lekarzem. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub pytania dotyczące stosowania leku, zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.