Witam, jak wyczyścić kieszonki dziąsłowe w domu? Czy irygator je oczyści?

4 odpowiedzi
Witam, jak wyczyścić kieszonki dziąsłowe w domu? Czy irygator je oczyści?
Irygator z pewnością jest przydatnym urządzeniem wspomagającym prawidłową higienę jamy ustnej. Należy pamiętać że jest to coś dodatkowego i nie zastąpi szczotkowania oraz oczyszczania przestrzeni między zębowych. Najlepiej umówić się na instruktaż higieny jamy ustnej żeby można było dobrać odpowiednie środki higieniczne i metody oczyszczania dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Odpowiednim przyborem na pewno będzie nitka dentystyczna :) Pamiętaj ze irygator to dodatkowa rzecz i nie zastąpi nitki dentystycznej oraz szczoteczki.
Zalecam wizytę w celu sprawdzenia głębokości kieszonek i ewentualnym instruktażem i treningiem prawidłowej higieny jamy ustnej i poleceniem odpowiedniego żelu lub płukanki do stosowania przez 14 dni, kontrolę i ewentualną konsultację u periodontologa.

Pozdrawiam,
Monika Toporowska
Witam! Oczyszczanie kieszonek dziąsłowych w domu jest kluczowe, aby zapobiegać stanom zapalnym dziąseł, paradontozie i nagromadzeniu płytki nazębnej. Kieszonki dziąsłowe to przestrzenie między dziąsłami a zębami, które mogą się pogłębiać w wyniku chorób przyzębia, co utrudnia ich dokładne czyszczenie zwykłą szczoteczką.
Tak, irygator może pomóc w oczyszczaniu kieszonek dziąsłowych, ale musi być używany odpowiednio.
Aby skutecznie oczyścić kieszonki, warto używać niskiego ciśnienia (około 3 barów) i specjalnych końcówek do irygatora, np. końcówek perio (periodontalnych), które są zaprojektowane specjalnie do pracy z pogłębionymi kieszonkami dziąsłowymi. Delikatny, ale skuteczny strumień wody wnika w kieszonki i usuwa nagromadzony biofilm.
Regularne używanie irygatora z odpowiednimi końcówkami może wspomóc profilaktykę chorób dziąseł i poprawić stan kieszonek dziąsłowych, zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu antyseptycznych płynów do irygacji (np. chlorheksydyny).

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.