Witam, jaka jest prawdziwa i jedyna słuszna prawda nt picia w trakcie posiłku? Mam sąsiadka pielegni
2
odpowiedzi
Witam, jaka jest prawdziwa i jedyna słuszna prawda nt picia w trakcie posiłku? Mam sąsiadka pielegniarkę 70+ super szczupła i od zawsze twierdzila, ze ona nic nie pije do posilkow i dzieki temu tak super trawi i jest szczupla, ja z kolei pije i mam 30kg nadwagi, piję 2,5 litra dziennie wiec muszę kiedyś ta wodę popijać, a jest zalecenie, by nie pić max 30min przed posilkiem i az do 2,5h po nim, skoro jestm 3x dziennie to łacznie przez az 7h mam nie pić? 2,5 to dość duzo i organizm chyba zdazy się troche odwodnić, do tego odwadnianie w nocy, na nogach jestem ok 15 h z czego przez 7,5 mam nie pić, przez drugie tyle mam wypić te 2,5 litra? to chyba zbyt szybkie tempo zeby ta woda dobrze nawadniala a nie zostala od razu wydalana? Proszę mi powiedzieć jak to jest naprawdę z tym piciem, bo ostatnio się dowiedzialam, ze w zasadzie to sie nie ma co bac wody w trakcie posilku, bo organizm jej potrzebuje do dobrej wysciolki zoladka? Bardzo proszę o doradzenie. Milego dnia. Ola
Można popijać płyny podczas posiłku. Nic nie stoi temu na przeszkodzie o ile nie ma przeciwwskazań od strony medycznej. Wypicie łyków płynów podczas jedzenia może również pomóc osobom z przejadaniem się, pomaga spowolnić proces jedzenia i zapewnić płynniejszy proces trawienia, a teoria, że nie należy pić wody przed lub podczas jedzenia, jest „całkowicie fałszywa”. Nie ma obawy, że woda rozrzedzi lub osłabi, czy rozcieńczy soki trawienne lub zakłóci trawienie. W rzeczywistości picie wody podczas lub po posiłku pomaga organizmowi rozkładać i przetwarzać pokarm w procesie trawienia. Woda jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Woda i inne napoje pomagają rozkładać żywność, dzięki czemu organizm może przyswoić wchłonąć składniki odżywcze. Woda zmiękcza również stolec, co pomaga zapobiegać zaparciom. Jeśli to możliwe, zawsze wybieraj wodę zamiast napojów pełnych cukru. Woda jest wchłaniana w żołądku i to dość szybko - zazwyczaj w ciągu około 20 minut. Oznacza to, że wszelkie możliwe rozcieńczenia byłyby przejściowe. Ale nawet gdyby ktoś miał żołądek pełen wody, nie przeszkadzałoby to w trawieniu pokarmu. Woda nie hamuje aktywności enzymów, ponieważ „enzymy przylegają do cząstek pokarmu niezależnie od obecności wody. W żołądku wstępnie trawione są białka - zanim ich dalszy proces przebiegał będzie w jelicie. Pomimo tego woda nie ma wpływu na kwasowość żołądka. Podczas gdy wszystko, co spożywasz - jedzenie lub picie- chwilowo sprawi, że żołądek będzie nieco mniej kwaśny, reaguje on wytwarzając tyle kwasu, ile potrzebuje do strawienia tego posiłku. Do tego jest przeznaczony. To nie tak, że zaczynasz od pewnej ilości kwasu i to wszystko. Jeśli potrzebujesz więcej, twoje ciało to zrobi bardzo szybko. Chyba, że jest jakaś dysfunkcja żołądka. Przekonanie, że woda spowalnia tempo przemieszczania się pokarmu z żołądka do jelita cienkiego, jest sprzeczne z nauką. Picie wody do posiłku nie wpływa na szybkość opróżniania żołądka, a żołądek nie rozróżnia między posiłkiem nadającym się do picia, takim jak smoothie lub zupa, a tymi samymi składnikami spożywanymi w całości z popijanym płynem. Ta i druga opcja trawią tyle samo czasu. Natomiast woda przed i po posiłku w większych ilościach niż popijanie kęsów posiłku - w jednym z badań wykazano, że osoby pijące wodę przed śniadaniem zmniejszyły liczbę kalorii spożywanych podczas posiłku o 13 procent. Inne badanie pokazuje, że picie wody podczas posiłków może zwiększyć poziom sytości i zmniejszyć głód. Dlatego zalecam 1 lub 2 szklanki ciepłej wody przed śniadaniem kiedy celem jest redukcja masy ciała oraz wodę przed każdym posiłkiem i popijanie kęsów w celu większej sytości. Kiedy natomiast celem jest przytycie zalecam szklankę wody po posiłku - oczywiście w obydwu przypadkach przy odpowiedniej indywidualnej dla danej osoby diecie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Picie wody to kwestia bardzo osobnicza. Zgadzam się z Panem Juć w kwestii picia wody przed posiłkiem, zwłaszcza przed śniadaniem i dzięki temu ograniczaniem ilości przyjmowanych kalorii. Często bowiem mylimy głód z pragnieniem, więc wypijając nawet 1 szklankę wody przed posiłkiem okazuje się, że nie jesteśmy już tak głodni jak nam się wydawało. Jeśli chodzi o spożywanie wody w trakcie posiłku, to są jednak dwie strony medalu i wszystko zależy jednak od naszego celu jaki chcemy osiągnąć. Jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej masę ciała to popijanie kęsów wodą faktycznie może spowodować że będziemy szybciej odczuwać sytość. Zakończymy wtedy nasz posiłek wcześniej, aby niestety za krótki okres czasu ponownie odczuć głód co w linii prostej może prowadzić do podjadania. Osobom cierpiącym na zaparcia, zalecam jednak (z bardzo dużym sukcesem) popijanie większej ilości wody np. 1,5 szklanki jednorazowo, po około 1,5 - 2 godzin po posiłku.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.