Witam. Jakieś 2-3 tyg. temu pogłaskałam bezpańskiego psa po głowie. Potem zauważyłam, że mam w palcu

1 odpowiedzi
Witam. Jakieś 2-3 tyg. temu pogłaskałam bezpańskiego psa po głowie. Potem zauważyłam, że mam w palcu mikroskopijną drzazgę, prawie niewidoczną gołym okiem, wbita płytko w naskórek. Nie było otwartej rany. Od razu zdezynfekowalam ręce żelem 60%, dwukrotnie.
Czy mimo to mogłam zarazić się wścieklizną od pogłaskania psa? Nie jestem w stanie stwierdzić czyj to pies.

Od kilku dni mam dziwny objaw mięśniowy w tej samej ręce. Mięśnie całej ręki i przedramienia są napięte i jakby "zmęczone" (podobne uczucie miałam po o3maniu szczepionki na covid domięśniowo). Objaw u3muje się już 4dni, mimo że nie miałam żadnej kontuzji.
Nie ma żadnego rumienia, temperatury, czy gorączki itd.

Czy mogę mieć wściekliznę?
Czy szczepionka przedekspozycyjna dostępna odplatnie, jest tak samo skuteczna po zakażeniu, jak szczepionka poekspozycyjna?
Dzień dobry,
Rozumiem, że martwisz się o możliwość zarażenia się wścieklizną po pogłaskaniu bezpańskiego psa. Pragnę uspokoić Cię, że wścieklizna jest bardzo rzadką chorobą u psów, szczególnie jeśli nie obserwujesz żadnych objawów niepokojących u zwierzęcia. Ponadto, w przypadku drzazgi na palcu, bez otwartej rany, ryzyko zarażenia wścieklizną jest bardzo niskie.

Jeśli chodzi o objaw mięśniowy w Twojej ręce, który opisujesz, nie jest on charakterystyczny dla wścieklizny. Objawy wścieklizny u ludzi zwykle obejmują zmiany neurologiczne, takie jak drgawki, trudności z połykaniem, nadwrażliwość na światło, zmiany zachowania i świadomości. Jeśli Twoje objawy utrzymują się i są niepokojące, zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu oceny i dalszych zaleceń.

Co do szczepionki, szczepionka przedeepozycyjna (profilaktyczna) przeciwko wściekliźnie jest zalecana osobom, które są narażone na ryzyko zakażenia, na przykład pracownikom służb medycznych lub weterynaryjnych. Jej celem jest zapobieganie zakażeniu w przypadku potencjalnego narażenia na wirusa. Jeśli istnieje podejrzenie zakażenia wścieklizną, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który oceni ryzyko i może zdecydować o zastosowaniu szczepienia poekspozycyjnego.

Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, aby omówić swoje obawy, objawy i historię ekspozycji. Lekarz będzie w stanie dostarczyć Ci konkretnych informacji i odpowiednich zaleceń w zależności od Twojej sytuacji i obaw.




Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.