Witam . Jakiś czas temu rozstałam się z partnerem który ma zaburzenie osobowości bordeline jak i dep

3 odpowiedzi
Witam . Jakiś czas temu rozstałam się z partnerem który ma zaburzenie osobowości bordeline jak i depresja stany lękowe ataki paniki … Od początku wiedziałam na co się pisze a teraz kiedy go nie ma to tęsknię i jest mi ciężko bo rozstanie było burzliwe . On mnie zostawił . To był zwariowany okres .. mieszkałam z nim trzy miesiące i wiele złego się działo ale i też dobrego … zakończenie nie było dojrzałe z jego strony gdzie uznał że mogę go chcieć zdradzić a tak nie było i sobie coś ubzdurał nie podejmując się ze mną zdrowej rozmowy … Jego rozchwianie odbiło się na mnie i ja też nie byłam idealna w stosunku do niego … pytanie moje czy takie osoby szukają na nowo kontaktu i chcą wrócić ? Nie radzę sobie ze sobą i z emocjami które mi zafundował przez okres związku
Witam, rozstanie z osobą z zaburzeniem osobowości typu borderline, depresją i lękami może być niezwykle trudne i burzliwe, szczególnie gdy towarzyszą temu skrajne emocje i dramatyczne zmiany nastrojów. To naturalne, że po takim związku czujesz tęsknotę i ból, mimo że doświadczyłaś zarówno dobrych, jak i złych momentów. Osoby z borderline często mają trudności z utrzymaniem stabilnych relacji i mogą podejmować impulsywne decyzje, takie jak zerwanie kontaktu, w odpowiedzi na własne lęki i obawy. Nie można jednoznacznie powiedzieć, czy będą szukały ponownego kontaktu, ponieważ ich zachowanie jest często nieprzewidywalne i zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy podejmują leczenie i pracę nad sobą. Ważne jest teraz, abyś skupiła się na swoim zdrowiu psychicznym i emocjonalnym. Może Ci pomóc kontakt z psychoterapeutą, który pomoże Ci przepracować te trudne emocje i nauczyć się strategii radzenia sobie. Polecam też lekturę książek samopomocowych, które mogą dostarczyć Ci wsparcia i narzędzi do radzenia sobie w tej sytuacji. Wartościowa pozycja, którą mogę zaproponować jako przykład to „Borderline: Jak żyć z osobą o skrajnych emocjach” autorstwa Paula T. Masona i Randi Kreger. Pamiętaj jednak, że dbanie o siebie jest teraz najważniejsze.

Rozstanie z osobą cierpiącą na zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) i inne problemy emocjonalne może być wyjątkowo trudne i skomplikowane. Wiele emocji, które teraz odczuwasz, jest naturalnych i zrozumiałych. Poniżej znajdziesz kilka rad, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tą sytuacją:

1. Zrozumienie Zachowań Osób z BPD
Osoby z BPD często mają trudności z utrzymaniem stabilnych relacji. Mogą szybko przechodzić od idealizowania partnera do deprecjonowania go, a ich emocje mogą być bardzo intensywne i zmienne. To, że Twój były partner zakończył relację w sposób burzliwy i bez dojrzałej rozmowy, jest niestety dość typowe dla osób z tym zaburzeniem.

2. Skupienie się na Sobie
To normalne, że tęsknisz za partnerem, nawet jeśli relacja była trudna. Ważne jest, aby teraz skupić się na sobie i swoim zdrowiu emocjonalnym. Pracuj nad swoją samooceną, znajdź sposoby na relaksację i dbaj o swoje potrzeby.

3. Wsparcie Emocjonalne
Poszukaj wsparcia wśród przyjaciół, rodziny lub terapeuty. Rozmowa z kimś, kto może Cię wysłuchać i zrozumieć, może być bardzo pomocna w radzeniu sobie z emocjami po rozstaniu.

4. Rozumienie Tęsknoty i Straty
Tęsknota za partnerem może być silna, szczególnie jeśli była to intensywna relacja. Ważne jest, aby zrozumieć, że tęsknota niekoniecznie oznacza, że powrót do tej relacji byłby zdrowy lub korzystny dla Ciebie.

5. Osoby z BPD i Powroty do Relacji
Osoby z BPD mogą często próbować nawiązać kontakt po zakończeniu relacji, ponieważ mają trudności z radzeniem sobie z odrzuceniem i samotnością. Jednak powrót do takiej relacji może prowadzić do powtórzenia tych samych wzorców zachowań i emocji, które były problematyczne wcześniej.

6. Granice i Ochrona Siebie
Jeśli Twój były partner próbuje nawiązać kontakt, ważne jest, abyś jasno określiła swoje granice. Zastanów się, czy ponowne wejście w tę relację jest rzeczywiście dobre dla Twojego zdrowia emocjonalnego.

7. Terapia Indywidualna
Rozważ terapię indywidualną, aby pracować nad swoimi emocjami i sposobami radzenia sobie z nimi. Terapeuta może pomóc Ci zrozumieć, dlaczego relacja była dla Ciebie ważna, jakie wzorce emocjonalne w niej występowały i jak możesz zbudować zdrowsze relacje w przyszłości.

8. Edukacja na Temat BPD
Zrozumienie, czym jest BPD i jak wpływa na zachowania i relacje, może pomóc Ci lepiej zrozumieć, co się działo w Twoim związku. Wiedza ta może również pomóc w przetworzeniu i zaakceptowaniu doświadczeń z tej relacji.

9. Dbanie o Siebie
Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Ćwiczenia, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu i techniki relaksacyjne mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem i emocjami.

10. Akceptacja Procesu
Proces odzyskiwania równowagi po rozstaniu z osobą z BPD może być długi i trudny. Ważne jest, abyś była cierpliwa wobec siebie i zaakceptowała, że potrzebujesz czasu, aby w pełni się wyleczyć i odnaleźć siebie na nowo.

Pamiętaj, że nie jesteś sama w swoich odczuciach i że pomoc jest dostępna. Skoncentruj się na swoim zdrowiu i dobrostanie, a z czasem poczujesz się silniejsza i bardziej gotowa do budowania zdrowszych relacji.
Dzień dobry, uważam, że nie było by niczym niestosowny zainicjowania spaceru, spotkania, by móc na neutralnym gruncie porozmawiać, nawet o sprawach również neutralnych. Może nie warto czekać, aż On się odezwie lub nie. Trzeba przynajmniej raz spróbować. Zachęcam do inicjatywy, może to ukoi Pani emocje. Może wydarzy się coś miłego. Pozdrawiam serdecznie Edyta Agnieszka Wójcik Psycholog