Witam, jakiś czas temu zdiagnozowano u mnie zaburzenia lękowe, nie jestem pewna co do tej diagnozy.

3 odpowiedzi
Witam, jakiś czas temu zdiagnozowano u mnie zaburzenia lękowe, nie jestem pewna co do tej diagnozy. Zaczęło się od tego że zaczęłam myśleć że nie Kocham swojego narzeczonego z którym jestem ponad 5 lat, oczywiście nie zgadzam się z tym że go nie Kocham, później pojawiły się myśli a może nie jest odpowiedni dla mnie a co jeśli nie będę Szczęśliwa z nim, boję się wrócić do naszego mieszkania bo się boję że będę nieszczęśliwa, boję się z nim spotkać, dodam że czasem potrafię się zachowywać normalnie tak jak zawsze i myśli nie krążą mi po głowie a innym razem nie potrafię z nim normalnie rozmawiać, myślom towarzyszy lek i niepokoj, boje się że już nigdy nie będę Szczęśliwa, zaczęłam się zastanawiać czy może go kocham jako przyjaciela a uczucie uleciało. W między czasie dwra razy bałam się że umrę i miałam sen w którym mnie postrzelił ktoś i wydawało mi sie ze to się wydarzyło albo się wydarzy, mam również natarczywe myśli o chłopaku który mi się podobał 10 lat temu i miałam myśli o tym czy jestem homoseksualną Od kilku dni zastanawiam się czy to rzeczywiście nerwica czy po prostu wątpliwości w związku dodam że zawsze mieliśmy szczęśliwy związek 90% moich problemów to właśnie problem z narzeczonym, tak jak mówiłam raz jestem najszczęśliwsza, że go mam a raz pogrążona w żalu ze go tracę. Czy mogłabym prosić o pomoc czy nerwica w taki sposób się objawia?
Dodam że jestem osobą bardzo wrażliwa która bierze wszystko do siebie i miałam wiele stresujących sytuacji akurat w tym momencie gdzie wszytko się zaczęło
Witam,
Na początku chciałam powiedzieć Pani, że to dobrze, że poszukuje Pani pomocy, zadając tu pytanie czy też kontaktując się z lekarzem, który dokonał diagnozy. Mogę tylko wyobrazić sobie jak uciążliwe jest życie w ciągłym lęku. Opisywane przez Panią objawy mogą świadczyć o nerwicy. Kłopoty które Pani opisuje zdają się w dużym stopniu wpływać na Pani samopoczucie i relacje z narzeczonym. Trudno poradzić sobie z zaburzeniami lękowymi samemu bez pomocy specjalisty. Zachęcam do odbycia konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą, gdyż praca terapeutyczna zmniejszy natężenie tych lęków. W terapii można poznać leżące u podstaw tego napięcia sytuacje, zrozumieć mechanizmy jakie zachodzą w Pani, a następnie znaleźć nowe sposoby radzenia sobie, poznać inne drogi do zaspokojenia swoich potrzeb. Szkoda, żeby musiała Pani kolejne miesiące zmagać się z tym sama. W razie gdyby chciała dowiedzieć się Pani więcej zapraszam na konsultacje.
Pozdrawiam
Natalia Dąbrowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, według mnie potrzeba tu trochę dopytać - osoby WWO często pewne bodźce odbierają mocniej (i to może być to + kwestia bardziej stresującego czasu), natomiast może być to też połączone z zaburzeniami lękowymi - niekoniecznie wymagającymi farmakoterapii.
Mówiąc w skrócie: nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Z tego, co opisujesz, Twoje doświadczenia mogą być związane z zaburzeniami lękowymi, które rzeczywiście mogą objawiać się w taki sposób, jak opisujesz. Myśli, które są natrętne, lęk przed utratą szczęścia, wątpliwości co do relacji oraz poczucie niepokoju mogą być częścią zaburzeń lękowych, a konkretniej zespołu lękowego związanego z relacją (ROCD - Relationship Obsessive-Compulsive Disorder).
Powracające, niechciane myśli, które wywołują lęk lub dyskomfort. W Twoim przypadku mogą to być myśli dotyczące związku, miłości czy przyszłości.
Lęk przed tym, że coś może pójść nie tak w Twoim życiu, nawet jeśli nie ma ku temu realnych przesłanek.
Unikanie sytuacji: Lęk przed powrotem do wspólnego mieszkania lub spotkaniami z narzeczonym może być formą unikania, które jest częste w zaburzeniach lękowych.
Wahania emocjonalne: Doświadczanie naprzemiennego poczucia szczęścia i głębokiego smutku lub lęku w kontekście związku może być objawem wewnętrznego konfliktu związanego z lękiem.
Zaburzenia lękowe często wywołują wątpliwości co do rzeczy, które wcześniej wydawały się oczywiste. Ruminacje, czyli obsesyjne myślenie o jednym problemie, mogą prowadzić do natrętnych myśli, które z czasem stają się trudne do opanowania.
Skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą: Być może warto ponownie porozmawiać z terapeutą lub psychiatrą, aby dokładnie przyjrzeć się Twoim objawom i ewentualnie dostosować plan leczenia.
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): Jest to jedna z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z zaburzeniami lękowymi. Może pomóc Ci zrozumieć, skąd biorą się Twoje lęki i jak sobie z nimi radzić. Medytacja, głębokie oddychanie czy joga mogą pomóc w zarządzaniu lękiem i stresem na co dzień.
Unikaj nadmiernego analizowania: Próbuj unikać nadmiernego analizowania swoich uczuć i myśli. Może to tylko nasilać lęki i wątpliwości.
Wsparcie ze strony bliskich osób, takich jak narzeczony, może być kluczowe. Rozmowa o swoich uczuciach z kimś, kto Cię zna i rozumie, może przynieść ulgę.
Twoje objawy mogą być złożone i niekoniecznie oznaczają, że coś jest nie tak z Twoim związkiem. Mogą one wynikać z ogólnego lęku, który przenosi się na różne aspekty życia, w tym na relacje z bliskimi osobami. Ważne jest, aby nie zostawiać tych problemów samym sobie i szukać profesjonalnej pomocy. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.