Witam, Jestem już około 3 tygodnie po rozstaniu. Związek trwał prawie 3 lata. Przez ten czas rozw

3 odpowiedzi
Witam,

Jestem już około 3 tygodnie po rozstaniu. Związek trwał prawie 3 lata. Przez ten czas rozwinął się u mnie etap prawdziwej miłości, jednakże na początku roku była już partnerka powiedziała mi, że praktycznie totalnie się wypaliła. Przez okres kryzysu, cały czas próbowałem ze wszystkich swoich sił naprawienia tego, co mamy. Czasami popełniałem błędy, które powodowały większe problemy, niż były wcześniej (próbowałem rzeczy, które zamiast pomagać, tylko pogarszałem sprawę). Sama partnerka nie wprowadzała żadnych pomysłów, inicjatyw - wszystko szło z mojej strony. Przez okres prawie pół roku, zrobiła mi dużo mentalnej krzywdy -myślenie o innych facetach, mówienie o mnie w samych negatywach, itd. Po rozstaniu sama mi się przyznała, że specjalnie się ode mnie oddalała, bo już całkowicie nic do mnie nie czuła. Sama wie, że nie była w porządku w stosunku do mnie, ale dalej robiła dużo rzeczy za moimi plecami, które lekko mówiąc - były dla mnie bardzo krzywdzące. Mimo tego wszystkiego, co mi zrobiła przez okres kryzysu, serce bierze górę i w tym momencie bardziej wraca do mnie bardzo mocny sentyment do niej.
Sama zmieniła się całkowicie - pojawiła się nagła zmiana zachowania, wyglądy i postępowania. Mówi i myśli jedno, robi i postępuje inaczej.
Sytuacja jest dla mnie bardzo ciężka, ponieważ do końca miesiąca musimy ze sobą mieszkać przez przyczyny naturalne - mieszkanie, wspólne i niedokończone sprawy, wspólne rzeczy, itd.
Niestety partnerka szybciej ode mnie przeżyła tzw. żałobę po stracie i zaczęła się bawić w najlepsze - pisanie z nowymi facetami, przeróżne fantazje, imprezy i najważniejsze - totalny brak szacunku do mnie, bezinteresowność spraw i traktowanie mnie jak wroga.
Jestem osobą bardzo emocjonalną i bardzo mnie te wszystkie rzeczy ruszają w środku. Nie umiem znaleźć sobie miejsca, mam problemy ze snem, skupieniem, często nie mam apetytu i bardzo często popadam w myśli sentymentalne oraz o niej i całej tej sytuacji. Boli mnie cała ta sytuacja i bardzo męczy w środku, a najgorsze jest jeszcze to, że muszę na to wszystko co się dzieje "patrzeć".
Bardzo chciałbym się od tego uwolnić. Wiem, że jak się wyprowadzę, rozstaniemy się na 100%, ból będzie dalej, ale trochę inny rodzaj - że przetrawię to sobie "po swojemu", dojrzę mentalnie z myślą, że to nie było to. Nie wiem po prostu jak sobie poradzić teraz, w tym momencie. Co mógłbym zrobić, żeby to miało na mnie mniejszy wpływ, żebym faktycznie sam zaczął się oddalać myślami od niej i żeby było mi łatwiej przebrnąć przez ten okres. Chciałbym powrócić do normalności, do śmiechu, do poczucia spełniania się, do bycia szczęśliwym.
Z góry dziękuję za pomoc.
Rozumiem, że przeżywa Pan bardzo trudny okres po rozstaniu, zwłaszcza w sytuacji, gdy wciąż musi Pan mieszkać z byłą partnerką. To naturalne, że odczuwa Pan silne emocje i trudno jest się z tym uporać. Chciałabym Panu przekazać kilka wskazówek, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym trudnym czasem.

Przede wszystkim proszę pamiętać, że to normalne odczuwać ból, smutek i złość po zakończeniu związku, szczególnie gdy wciąż jest Pan blisko osoby, która była ważną częścią Pańskiego życia. Proszę dać sobie prawo do tych uczuć i nie próbować ich tłumić. To naturalny etap żałoby po stracie relacji.

Ważne jest, aby zadbać o siebie i swoje potrzeby. Proszę spróbować znaleźć czas na rzeczy, które sprawiają Panu radość i przynoszą ulgę. Może to być hobby, spotkania z przyjaciółmi, sport czy inne formy aktywności, które pomagają się odprężyć i odwrócić uwagę od trudnych myśli.

Spróbuj Pan ograniczyć kontakt z byłą partnerką do niezbędnego minimum. Jeśli to możliwe, proszę unikać wspólnych przestrzeni i sytuacji, które mogą wywoływać dodatkowy stres. Może warto też porozmawiać z nią o tym, jak podzielić przestrzeń w mieszkaniu, aby oboje czuli się komfortowo.

Ważne jest, aby dbać o regularny sen, zdrową dietę i aktywność fizyczną. Proszę spróbować wprowadzić do swojego dnia rutynę, która pomoże utrzymać pewien rytm i stabilność. Może to być regularne wstawanie, jedzenie posiłków o stałych porach czy codzienne spacery.

Rozmowa z bliskimi osobami, które mogą Pana wesprzeć emocjonalnie, również może być bardzo pomocna. Proszę nie bać się prosić o pomoc i dzielić się swoimi uczuciami z zaufanymi osobami.

Jeśli czuje Pan, że trudno jest poradzić sobie samemu z tymi emocjami, warto rozważyć kontakt z terapeutą. Terapia może pomóc w przepracowaniu trudnych uczuć, znalezieniu strategii radzenia sobie i w powrocie do równowagi emocjonalnej.

Proszę pamiętać, że proces dochodzenia do siebie po rozstaniu wymaga czasu i cierpliwości. Każdy ma swój własny rytm i sposób na przeżywanie tych chwil. Proszę dać sobie czas na przetworzenie tego, co się wydarzyło, i nie wymagać od siebie, że wszystko wróci do normy natychmiast.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Panu w radzeniu sobie z trudnymi emocjami i w stopniowym powrocie do normalności. Proszę pamiętać, że nie jest Pan sam i wsparcie jest dostępne, jeśli tylko będzie Pan gotów z niego skorzystać.

Witam. Przede wszystkim bardzo mi przykro z powodu trudnej sytuacji, w której się znalazłeś. Proces rozstania, zwłaszcza po długim związku, jest niezwykle bolesny i wymaga czasu. Te pierwsze 30 dniu jest tzw okresem ostrym - w tym czasie pojawiają się bardzo silne, często nieprzyjemne reakcje emocjonalne oraz trudne myśli. W takiej sytuacji kluczowe jest, abyś skoncentrował się na sobie i swoim dobrostanie. Zalecam poszukiwanie wsparcia wśród bliskich przyjaciół i rodziny, a także rozważenie pomocy psychologicznej (np. w ramach tzw. interwencji kryzysowej), która może pomóc w uporządkowaniu myśli i emocji. Warto także znaleźć czas na aktywności, które sprawiają Ci przyjemność, oraz unikać sytuacji, które pogarszają Twoje samopoczucie. Codzienne rutyny, takie jak regularne posiłki, sen i aktywność fizyczna, mogą pomóc w odzyskaniu równowagi. Pamiętaj, że jest to proces żałoby i wymaga cierpliwości. Z czasem ból stanie się mniej intensywny, a Ty zaczniesz na nowo odkrywać radość życia. Dbaj o siebie i daj sobie czas na pełne przeżycie i przetrawienie tych emocji. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, zapraszam do kontaktu.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online (pierwsza wizyta) - 230 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Bardzo mi przykro, że przechodzisz przez tak trudny okres. Rozstanie, zwłaszcza po długim związku, może być niezwykle bolesne, zwłaszcza gdy nadal mieszkacie razem. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc przetrwać ten trudny czas i rozpocząć proces powrotu do normalności:
Postaraj się unikać sytuacji, które powodują ból. Jeśli to możliwe, unikaj bezpośrednich interakcji i przebywania w tych samych pomieszczeniach. Ustal z partnerką podstawowe zasady dotyczące wspólnego mieszkania, aby zminimalizować wzajemne kontakty.
Skup się na rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność i pomagają się zrelaksować. Znajdź nowe hobby lub wróć do starych, które zaniedbałeś. Ćwiczenia fizyczne, takie jak bieganie, joga czy nawet spacery, mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.
Nie bój się sięgnąć po wsparcie przyjaciół i rodziny. Rozmowy z kimś bliskim mogą przynieść ulgę i pomóc uporządkować myśli. Czasem pomocne może być także skorzystanie z pomocy profesjonalisty, takiego jak psychoterapeuta.
Chociaż to trudne, postaraj się unikać rozmyślania o przeszłości i skup się na teraźniejszości oraz przyszłości. Próbuj przekierowywać swoje myśli na pozytywne aspekty swojego życia.
Utrzymanie zdrowej diety i regularnego rytmu snu jest kluczowe. Unikaj używek, które mogą dodatkowo pogorszyć Twoje samopoczucie.
Rozważ, jakie kroki możesz podjąć, aby jak najszybciej się wyprowadzić i zakończyć wspólne sprawy. Planowanie swojej przyszłości, nawet jeśli są to małe kroki, może pomóc odzyskać poczucie kontroli nad swoim życiem.
Medytacja, głębokie oddychanie i inne techniki relaksacyjne mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie koncentracji.
Znajdź nowe cele i wyzwania, które mogą pomóc Ci skupić się na czymś pozytywnym i budującym. Może to być rozwijanie umiejętności, planowanie podróży czy angażowanie się w działalność społeczną.
Postaraj się ograniczyć dostęp do informacji o jej życiu, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Nie śledź jej aktywności, aby niepotrzebnie się nie ranić.
Przyjmij do wiadomości, że to normalne czuć się źle po rozstaniu. Daj sobie czas na przetrawienie tych emocji i nie próbuj ich tłumić.
Proces wychodzenia z tak trudnej sytuacji może zająć trochę czasu, ale z cierpliwością i odpowiednim wsparciem, możesz odzyskać równowagę i poczucie szczęścia. Życzę Ci dużo siły i powodzenia.