Witam. Jestem mamą 18.5 letniej córki i nie potrafię do niej dotrzeć w kwestii jej zdrowia. Córka

3 odpowiedzi
Witam.
Jestem mamą 18.5 letniej córki i nie potrafię do niej dotrzeć w kwestii jej zdrowia.
Córka cierpi na zaburzenia odżywiania i dopóki nie miała skończonych 18 lat to mogliśmy jako rodzice szukać dla niej pomocy, chodziła na terapię grupową z psychoterapii i na indywidualną z psychodietetykiem z których zrezygnowała bo mówiła że i tak jej to nic nie dają. Teraz nie uczestniczy w żadnej terapii, nie chce o tym rozmawiać, nawet nie chce słyszeć o żadnym psychologu, nawet nie chce pójść do lekarza rodzinnego , mówi że to jest jej sprawa. Nie spożywa z nami posiłków, nie je obiadów, jej posiłki nie są zbilansowane przez co prawdopodobnie straciła miesiączkę, wagę ma dobrą a to głównie za sprawą słodyczy, chleba, owoców i podjadania.
Proszę o podpowiedź jak radzić sobie z nastolatką jak z nią rozmawiać i przekonać do psychoterapii bo najwyraźniej my nie jesteśmy jej w stanie pomóc a sama też sobie z tym nie radzi.
Dzień Dobry, widzę, że sytuacja jest trudna. Polecam skontaktować się ze specjalistą, psychologiem lub psychoterapeutą, aby szerzej omówić tą kwestie podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry
Przykro mi że taka sytuacja Państwa dotyka. Przy zaburzeniach odżywiania należy ściśle kontrolować BMI (Body Mass Index). BMI w granicach k 13 do 15 g na m2, jest bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji.
Skuteczną metodą terapii przy zaburzeniach odżywiania jest terapia rodzinna. Z Pani opisu wynika że, kłopot ma cała rodzina. Na ile jest to kwestia rozwojowa związana z separowaniem się córki do stanu dorosłości a na ile jest to kwestia problematyczna, warto byłoby to przedyskutować z terapeutą/ką.
Łączę pozdrowienia
Dzień dobry, dziękuję za podzielenie się opisem tej niełatwej sytuacji która ma miejsce w Pani rodzinie. To pewne, że gdy choruje jeden z jej członków - choruje cały system. Przyczyn zaburzeń odżywiania można dopatrywać się na wielu płaszczyznach. Jest ona młodą dorosłą, dopiero co wkraczającą w dorosłe życie. Potrzeba poczucia kontroli nad własnym życiem jest ważna - może córka właśnie na płaszczyźnie jedzenia stara się ją zaspokoić? Mam jednak wrażenie, że na ten moment nie sama przyczyna jest ważna a sposób wsparcia córki. Myślę, że to co mogłoby okazać się pomocne to podejście do sytuacji córki z zainteresowaniem i ciekawością, próba zrozumienia jej punktu widzenia i nie ukrywanie tego, że jest to dla Pani ciekawe. Jeżeli córka do tej pory korzystała z pomocy specjalisty w formie stacjonarnej to może warto spróbować formy online - może będzie to bardziej komfortowe dla niej, kiedy będzie opowiadała o trudnościach w swoim pokoju? To co ważne to również wsparcie rodzica/rodziców - warto aby i oni sięgnęli po wsparcie specjalisty. Pozdrawiam i życzę dużo dobrego:)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.