Witam Jestem mamą prawie trzyletniego chłopca z autyzmem. W czasie ciąży miałam sporego krwiaka (

3 odpowiedzi
Jestem mamą prawie trzyletniego chłopca z autyzmem. W czasie ciąży miałam sporego krwiaka ( ciąża nie do utrzymania- tak mówili lekarze) brałam leki na podtrzymanie i krwiak szczęśliwe się wchłonął. Miałem też bardzo dużo stresu w tym czasie z innych powodów. U mnie i u męża w rodzinie nigdy nie było takiej choroby jak autyzm. Rok po urodzeniu syna dowiedziałam się, że mam niedoczynność tarczycy. Z mężem bardzo chcielibyśmy mieć drugie dziecko lecz boimy się powtórki z rozrywki. I tu moje pytanie. W naszym przypadku jakie jest ryzyko, że drugie dziecko będzie takie samo?
Autyzm może mieć bardzo różne przyczyny. Genetyczne podłoże to 10-30% dzieci autystycznych. U pozostałych dzieci wpływ mają różne inne czynniki (przedporodowe, porodowe i poporodowe)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Powodem wystąpienia u dziecka zaburzeń ze spektrum autyzmu może być wiele czynników m.in. genetyczny, metoboliczny, toksyczny, wpływ stresu, czy fal magnetycznych. Jeżeli chcą mieć państwo lepsze spojrzenie ma tą sytuację warto rozważyć wykonanie badań genetycznych pod tym kątem a w przypadku planowania ciąży postarać się o zminimalizowanie lub wykluczenie wpływu pozostałych czynników. Życzę powodzenia.
W rozwijaniu teorii genetycznego podłoża ASD zasadnicze znaczenie mają badania prowadzone z udziałem rodzin osób ze spektrum autyzmu. Na to, że ASD pozostaje pod silnym wpływem czynników genetycznych, wskazuje fakt występowania autyzmu u 60% bliźniąt monozygotycznych w porównaniu do bliźniąt heterozygotycznych oraz częstotliwość wystąpienia szerszego spektrum ASD u 92% bliźniąt monozygotycznych, przy jedynych 10% bliźniąt heterozygotycznych (Bailey i in. 1995; Wiśniowiecka-Kowalnik 2013: 209). Badania prowadzone przez Dorothy Bishop, a także badaczy z zespołu Patricka Boltona, wykazały, że prawdopodobieństwo wystąpienia ASD u rodzeństwa dziecka z ASD jest o 20% większe niż w przypadku rodzin, w których zaburzenie dotąd nie wystąpiło (Bolton i in. 1998; Bishop i in. 2004). Współcześnie wskazuje się na istotność interakcji czynników genetycznych i środowiskowych (Wiśniowiecka-Kowalnik 2013: 208). Rola czynników genetycznych w etiologii zaburzeń ASD jest dobrze udokumentowana w literaturze, pomimo iż uważa się, że genetyczną etiologię można potwierdzić tylko u około 30% pacjentów z ASD (Wiśniowiecka-Kowalnik 2013: 209).

Eksperci

Aleksandra Szymańska

Aleksandra Szymańska

Psycholog

Warszawa

Małgorzata Siekierska

Małgorzata Siekierska

Logopeda

Długołęka

Monika Wiśniowska

Monika Wiśniowska

Logopeda

Chorzów

Joanna Geroń

Joanna Geroń

Logopeda

Strzelin

Izabela Mileniewska

Izabela Mileniewska

Logopeda

Ciechanów

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 30 pytań dotyczących usługi: autyzm
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.