Witam. Jestem mężczyzną lat 31. Od dłuższego czasu miewam ucisk w uszach oraz czuje mrowienie w czol
3
odpowiedzi
Witam. Jestem mężczyzną lat 31. Od dłuższego czasu miewam ucisk w uszach oraz czuje mrowienie w czole. Badania które wykonywałem nie potwierdziły żadnych zaburzeń ze zdrowiem. Dodam od siebie że w ostatnim czasie dużo się stresuję mam dużo myśli w głowie. Jak jestem w domu to myślę o pracy a jeśli jestem w pracy to myślę o domu. Gdy gdzieś muszę jechać to już o tym myślę. Ogólnie mam też wachania nastroju . Nie potrafie normalnie funkcjonować tak jakby coś się przestawilo w mojej głowie. Dodam że w dzieciństwie ani w młodości nie było żadnych problemów. Porządni rodzice zawsze pomagający teraz porządna żona i zdrowe dzieci a mimo wszystko coś siedzi w tej głowie. Czy to może wrócić do normalności??
Przy takich objawach jakie Pan opisał przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki medycznej było bardzo dobrą decyzją. Faktycznie, bardzo często problemy psychiczne dają o sobie znać pod postacią somatyczną i osoby cierpiące kierują swoje kroki do lekarza pierwszego kontaktu. W momencie, kiedy wyniki badań nie wykazują żadnych odchyleń i żadna choroba somatyczna nie zostanie zdiagnozowana, a objawy nie ustępują, warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Pan bardzo dobrze ustalił potencjalne źródło swojego pogorszonego funkcjonowania. Niestety, problemy psychiczne to bardzo złożona kwestia i na podstawie tak niewielu informacji, trudno cokolwiek więcej powiedzieć. Trudno też odpowiedzieć na postawione przez Pana pytanie „Czy to może wrócić do normalności”, ponieważ ważne by było doprecyzowanie co dokładnie chciałby Pan, aby wróciło do normalności. Pana obecna sytuacja wymagałaby przyjrzenia się i pracy chociażby nad stosowanymi przez Pana sposobami radzenia sobie ze stresem.
To co byłoby również pomocne i do czego Pana zachęcam to z pewnością zadbane o siebie. Wprowadzenie do planu dnia chociażby kilkunastu minut relaksacji, spaceru, może jogi.
Pozdrawiam Pana serdecznie i w razie pytań zapraszam do kontaktu
Ewelina Prigan
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Skoro zostały wykluczone objawy medyczne, wiele wskazuje na to, że źródło Pana objawów tkwi w psychice. Być może warto zastanowić się, co sprawiło, że ostatnio dużo się Pan stresuje, kiedy pojawiły się objawy, co jest źródłem stresu, co go nasila, a co obniża? Co "przyspiesza" kołowrotek i uciekanie myślami w inne miejsce? Czy bywają chwile, że się Pan nie stresuje? Co by się stało, gdyby ten stres całkowicie zniknął? Być może są osoby, które go dodatkowo nasilają lub sprawiają, że słabnie? Zachęcam do udziału w konsultacji z psychologiem, aby wspólnie przyjrzeć się historii powstawania trudności, których Pan doświadcza. Warto także zapoznać się z technikami samoregulacji, relaksacji oraz pracy z nerwem błędnym odpowiedzialnym za aktywację reakcji stresowej. Pozdrawiam serdecnznie
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, przy wykluczeniu przyczyn medycznych, możemy zakładać, że Pana problemy są związane ze stresem i lękiem, które mogą manifestować się w postaci fizycznych objawów, takich jak ucisk w uszach i mrowienie w czole. Wahania nastroju, natłok myśli i trudności w normalnym funkcjonowaniu są również częstymi objawami chronicznego stresu i lęku. Warto pamiętać, że zmiana i poprawa samopoczucia mogą wymagać czasu i wysiłku, ale jest to możliwe. Ważne jest, aby nie rezygnować i szukać odpowiedniej pomocy oraz strategii, które pomogą wrócić do równowagi. Pomocy może Pan szukać poprzez udział w psychoterapii, zwłaszcza terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), która jest skuteczna w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i wahaniami nastroju. Dodatkowo można wspomóc się ćwiczeniami relaksacyjnymi - medytacja, głębokie oddychanie, joga czy progresywna relaksacja mięśni mogą pomóc w redukcji stres.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.