Witam, jestem nastolatką i zmagam się z problem, a mianowicie chodzi o stres przy wystąpienich publi

3 odpowiedzi
Witam, jestem nastolatką i zmagam się z problem, a mianowicie chodzi o stres przy wystąpienich publicznych. Kiedy wychodzę na scenę automatycznie zaczynam się trząść i nie jestem w stanie nad tym zapanować. Pomimo tego, że jestem świadoma, że nie jest to nic strasznego, jestem dobrze przygotowana i staram się to traktować jako coś fajnego, jestem nastawiona pozytywnie i wiem, że nawet jeśli coś źle zrobię to nic się nie stanie, to moje ciało zaczyna automatycznie drżeć i się spinać. Dodam, że kiedyś nie miałam z tym problemu, owszem jak większość odczuwałam stres, jednak nie powodował on u mnie takich reakcji. Nie ma to raczej związku z izolacją od ludzi związaną z pandemią, ponieważ problem był już wcześniej. Pozdrawiam
Dzień dobry,

rozumiem, że stres związany z wystąpieniami publicznymi oraz doznania z poziomu ciała, o których Pani pisze, są dla Pani czymś niepokojącym oraz problematycznym. Istotną rolę odgrywa tu regulacja emocjonalna, praca z myślami oraz praca z ciałem, na początek może Pani spróbować technik relaksacyjnych np. ćwiczeń oddechowych, pomagających regulować właśnie napięcie w ciele. Zgodnie z badaniami w tym obszarze efektywna jest terapia poznawczo-behawioralna, która może pomóc uporać się z problemem.

Pozdrawiam serdecznie

Witaj, wystąpienia publiczne, to są stresujące same w sobie dla większości ludzi i mamy wiele sposobów na skuteczną pracę w tych obszarach, od pracy czysto emocjonalnej, szczególnie z lękami, ale też z akceptacją samej siebie, poprzez techniki wizualizacyjne, transy, hipnozy i pracę z ciałem po pracę typowo behawioralną (związaną z zachowaniami). Jednak forma pracy i zalecenia powinny zostać dobrane przeprowadzeniu głębszego wywiadu. Część psychologów może napisać też odpowiednie zaświadczenie i zalecenie do szkoły z odpowiednimi sugestiami (np. sugerującymi, że dany uczeń, w miarę możliwości nie powinien np. odpowiadać przed całą klasą), ponieważ faktycznie w dużej części sytuacji, jest to zupełnie niepotrzebny stres i nie ma to nic wspólnego z wiedzą czy umiejętnościami ucznia. Nie zawsze droga walki za wszelką cenę jest drogą najlepszą. Dobry psycholog czy psychoterapeuta podczas wywiadu powinien się zorientować, jakie drogi mogą być optymalne w danej sytuacji. Zawsze można też skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111. Ważne, by szukać właściwego wsparcia, gdy jest ono nam potrzebne. Pozdrawiam serdecznie
Cześć! Rozumiem, że stres przy wystąpieniach publicznych może być bardzo trudny do opanowania, zwłaszcza gdy ciało reaguje automatycznie, mimo że w głowie jesteś spokojna i pozytywnie nastawiona. To, co opisujesz, jest dość powszechną reakcją na stres, znaną jako "reakcja walki lub ucieczki". Twoje ciało przygotowuje się na potencjalne zagrożenie, mimo że racjonalnie wiesz, że sytuacja nie jest groźna.

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w zapanowaniu nad tymi reakcjami:

• Techniki oddechowe: Proste, ale bardzo skuteczne. Głębokie, powolne oddychanie pomaga uspokoić ciało i zmniejszyć fizyczne objawy stresu. Skoncentruj się na długich wdechach i wydechach, co pomoże zrelaksować organizm przed i podczas wystąpienia.

• Rozluźnienie mięśni: Spróbuj techniki progresywnej relaksacji mięśni. Napinaj i rozluźniaj poszczególne grupy mięśni, co pozwoli ci lepiej kontrolować napięcie w ciele.

• Ekspozycja i praktyka: Częste występy przed mniejszą grupą znajomych mogą pomóc stopniowo zmniejszyć stres. Im częściej będziesz się konfrontować z tą sytuacją, tym bardziej twój umysł i ciało się do niej przyzwyczają.

• Zmiana podejścia: Skoro już masz pozytywne nastawienie, warto rozważyć małe "oswojenie" stresu – traktuj go jako dodatkową energię, którą możesz skierować w stronę lepszego wystąpienia. Niektórym pomaga myślenie o tremie jako o adrenalinie, która dodaje dynamizmu.

• Przygotowanie fizyczne: Czasem krótkie ćwiczenia przed wystąpieniem, jak szybki spacer czy kilka przysiadów, mogą pomóc rozładować nadmiar energii i obniżyć poziom napięcia.

• Profesjonalna pomoc: Jeśli problem trwa i trudno nad nim zapanować, warto rozważyć konsultację z psychologiem lub terapeutą. Czasem takie reakcje mogą być związane z głębszymi, nieuświadomionymi emocjami, nad którymi warto popracować.

To świetne, że starasz się mieć pozytywne podejście i jesteś dobrze przygotowana, bo to kluczowe kroki. Czasem jednak ciało reaguje na stres automatycznie, i nauka kontrolowania tych reakcji to proces, który wymaga trochę czasu. Trzymam kciuki!