Witam. Jestem osobą około trzydziestki, od wielu lat mieszkam i żyję samodzielnie. Parę miesięcy tem

3 odpowiedzi
Witam. Jestem osobą około trzydziestki, od wielu lat mieszkam i żyję samodzielnie. Parę miesięcy temu wprowadzili się do mnie rodzice. Mieli pewne problemy finansowe i aby im pomóc zaproponowałam by wprowadzili się do mnie. Mam dość duże mieszkanie, a siostra ma mniejsze mieszkanie i małe dziecko oraz psa. Dodam, że dogadywałam się z rodzicami zawsze bardzo dobrze. Często się spotykaliśmy, dość często u mnie nocowali. Niestety od chwili wspólnego zamieszkania moja mama stała się zaborcza. Nie mogę nigdzie wyjść bez tłumaczenia jej się, chce robić mi pranie, wchodzi do sypialni gdy się przebieram bądź rozmawiam z przyjaciółmi i to pod byle pretekstem - by podlać kwiaty, by pokazać mi coś w gazecie itp.. W każdy wolny dzień, niedzielę czy święto, ustala trasy spacerów dla nas, nie pytając mnie wcześniej o plany. Nie sprząta w domu i nie gotuje bo jak tłumaczy nie chce mi się wtrącać i nie wie gdzie co jest. całe dnie spędza przed telewizorem lub na telefonicznych rozmowach z koleżankami. Gdy chcę z nią porozmawiać o tym zawsze się obraża i mówi, że jestem niewdzięczna i się jej czepiam. Co więcej, w stosunku do mnie jest nadopiekuńcza podczas gdy z tatą nie chce rozmawiać. Wielokrotnie udaje że nie słyszy jego pytań czy odpowiada mu krzykiem. Mama nie pracuje i nie chce wrócić do pracy twierdząc, że jest potrzebna mi i mojej siostrze. Czy mama powinna zgłosić się do psychologa? Jak mam jej to zasugerować by jej nie urazić?
Dzień dobry, trudno wypracować zmianę u kogoś innego, jeśli on sam tego nie chce. Być może jeśli trudności pojawiają się w Waszej relacji warto rozważyć konsultacje rodzinne lub indywidualne konsultacje dla siebie celem opracowania stylu radzenia sobie w tej trudnej sytuacji - stawianie granic, zadbanie o własną przestrzeń. Wykonała już Pani pierwszy krok szukając pomocy tutaj, warto zrobić kolejny. Pozdrawiam serdecznie!
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień Dobry, widzę że sprawa jest trudna. Zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten problem i doświadczyć wsparcia. Pozdrawiam serdecznie
Najważniejsze pytanie to czy mama widzi w swoim zachowaniu problem. Nie jesteśmy w stanie wyegzekwować zmiany od drugiej osoby jeśli sama jej nie chce. Jeśli pomimo jasnych komunikatów z Pani strony, nie ma żadnej zmiany w mamy zachowaniu to pytanie do Pani: Czy jest Pani w stanie ,na dłuższą metę, zaakceptować taki stan rzeczy? Rodzice mieszkają u Pani, Pani jest dorosłą, samodzielną osobą. To Pani ustala warunki i ma Pani prawo oczekiwać, że rodzice będą je respektowali. Obawia się Pani urazić mamę samym pytaniem o pomoc psychologiczną chociaż z drugiej strony mama nie obawia się urazić Pani robiąc rzeczy , które Pani przeszkadzają. Proszę zadbać przede wszystkim o swój komfort w tej sytuacji. Życzę dużo wytrwałości i powodzenia w osiągnięciu satysfakcjonującej zmiany :)