Witam, jestem po MR kregoslupa ledzwiowo-krzyzowego w badaniu wyszły zmiany zwyrodnieniowe krążków

3 odpowiedzi
Witam,
jestem po MR kregoslupa ledzwiowo-krzyzowego w badaniu wyszły zmiany zwyrodnieniowe krążków miedzykregowych L4-L5 i L5-S1 wyrażone obniżeniem sygnału w obrazach T2 zależnych oraz obniżeniem ich wysokości.Na pod. L4-L5 przepuklina krążka m-kręgowego ok 10 mm, która modeluje brzuszna powierzchnię worka oponowego zamyka prawy zachylek boczny kanału kręgowego uciska korzeń nerwowy po stronie prawej.
Na pod. L5-S1 przepuklina krążka m-kregowego ok 5 mm która modeluje worek oponowy obustronnie splyca zachylki boczne kanału kręgowego przylega do korzenia nerwowego w zachylku bocznym po str lewej. Zmiany zwyrodnieniowo-wytworcze na krawędziach sąsiadujących trzonow i w stawach miedzykregowych na pod L4-L5 i L5-S1.
Wniosek-dyskopatia L4-L5 i L5-S1. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórca kręgosłupa.
Moje pytanie to czy można poprawić komfort życie ( bez bólu) oprócz operacji ćwiczeniai fizjoterapia?
Z góry dziękuję za informację.
Kasia
Witam. Odpowiadając na pierwsze pytanie. Operacja to zawsze ostateczność, jeśli dolegliwości są bardzo duże i wpływają na codzienne funkcjonowanie i fizjoterapia nie przynosi żadnych efektów. Zawsze lepiej zacząć od leczenia zachowawczego. Ale najpierw musi się Pani udać do fizjoterapeuty na wizytę w celu pełnej diagnostyki funkcjonalnej. Wtedy będzie możliwe dobranie możliwie najskuteczniejszych metod terapii. Pozdrawiam!

Przede wszystkim postępowaniem z wyboru w Twoim przypadku powinno być postępowanie zachowawcze (fizjoterapia globalna i/lub osteopatia) poprzedzone zebraniem wywiadu i badaniem funkcjonalnym (opcjonalnie badaniem napięciowym tkanek).
By skutecznie leczyć Twój problem należy przeanalizować relacje położenia i napięć tkankowych różnych części ciała względem siebie. Dyskopatia nie pojawia się ot tak ale dlatego, że istnieją warunki do jej pojawienia się i ujawnienia przez czynnik wyzwalający (uraz/ długotrwałe pochylenie/ praca w nieprawidłowej pozycji etc.).
Z tego względu badanie obrazowe jest pomocne i co najwyżej może potwierdzić wyniki badania czynnościowego.
Szukaj specjalisty pracującego w oparciu o poniższe metody/podejścia:
manipulacja powięzi Stecco
łańcuchy mięśniowe i stawowe GDS
osteopatia
neuromobilizacje/neuromanipulacje
techniki powięziowe i membranowe
życzę powodzenia,
Daniel
Badania pokazują że spośród pacjentów posiadających jednoznaczne wskazanie do operacji kręgosłupa nawet do 50% pacjentów może uniknąć operacji i uzyskać pełną lub prawie pełną eliminację wszystkich dolegliwości przy właściwie i konsekwentnie prowadzonej rehabilitacji/terapii. Kluczem jest oczywiście słowo "właściwie". Proszę udać się do fizjoterapeuty najlepiej specjalizującego się diagnostyce i terapii zespołów bólowych kręgosłupa. Polecam metodę McKenzie.