Witam jestem po rekonstrukcji kolana Acl od października .Kolano od tamtej pory zbiera wodę i do dzi

1 odpowiedzi
Witam jestem po rekonstrukcji kolana Acl od października .Kolano od tamtej pory zbiera wodę i do dziś mam robioną punkcję lekarz nic nie mówi jaka jest tego przyczyna.Punkcja jest bardzo bolesna bez znieczulenia.Moze ktoś mi powie przyczynę zbierania wody.
Wysięk w kolanie po operacji rekonstrukcji ACL (przedniego więzadła krzyżowego) jest dość powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po zabiegu. W pierwszych 6 tygodniach po operacji przyczyną wysięku może być krwiak pooperacyjny oraz wtórne podrażnienie błony maziowej, co skutkuje produkcją płynu zapalnego. Jest to część naturalnego procesu gojenia, gdy organizm reaguje na uraz chirurgiczny.

Jeśli wysięk utrzymuje się dłużej, może to wskazywać na dodatkowe problemy wewnątrzstawowe. W takich przypadkach bardzo ważne jest przeprowadzenie kontrolnego badania rezonansu magnetycznego (MRI), aby zobaczyć, czy nie ma żadnych innych uszkodzeń wewnątrz stawu, które mogłyby prowadzić do dalszego podrażnienia i produkcji płynu.

Wysięk może również wskazywać na możliwe powikłania infekcyjne, zwłaszcza jeśli utrzymuje się długo po operacji, jak w Twoim przypadku, od października. W takiej sytuacji, badanie ogólne płynu stawowego wraz z posiewem może być konieczne, aby wykluczyć infekcję jako przyczynę wysięku.

Punkcja stawu, choć może być bolesna, pomaga w zmniejszeniu obrzęku i dyskomfortu poprzez usunięcie nadmiaru płynu z kolana. Jeśli zabieg punkcji jest dla Ciebie bardzo bolesny, warto porozmawiać z lekarzem o możliwości zastosowania znieczulenia miejscowego. Skóra w miejscu nakłucia może być na przykład zmrożona, co zmniejszy ból związany z procedurą.

Podsumowując, długotrwały wysięk po operacji ACL wymaga dokładnej diagnostyki, aby znaleźć przyczynę problemu. Kontrolne badanie MRI, a w niektórych przypadkach badanie płynu stawowego, mogą dostarczyć odpowiedzi i pomóc w ustaleniu dalszego planu leczenia. Ważne jest, abyś ścisło współpracował z lekarzem prowadzącym, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej sytuacji. Szybkiego powrotu do zdrowia.