Witam. Jestem w szczęśliwym związku - mam męża bo dziecko. Jednak od dwóch tygodni prześladuje mnie

2 odpowiedzi
Witam. Jestem w szczęśliwym związku - mam męża bo dziecko. Jednak od dwóch tygodni prześladuje mnie myśl, że z byłym chłopakiem byłabym szczesliwsza, że miałabym z nim sielankowe życie jak z filmu. O dziwo związku ten zakończyłam aż 8 lat temu, a byliśmy razem w liceum i na studiach przez 3 lata. Teraz sięgając pamięcią nie widzę żadnych jego wad, a powodem zerwania było zauroczenie w innym chłopaku. Nie mogę się pozbyć myśli, że straciłam miłość swojego życia, idealną połówkę pomarańczy. Czy psychoterapia pomoże mi żyć normalnie? Jak tylko mąż zrobi coś nie tak, myślę że mój były by się tak nie zachował. Od dwóch tygodni nie mogę normalnie funkcjonować.. myślę że to kara za zerwanie z byłym i powód zerwania.
Kocham męża, ale wydaje mi się że z byłym byliśmy dla siebie stworzeni.
Witam, psychoterapia jest procesem, w którym mamy możliwość poszerzenia swojej samoświadomości oraz wglądu w siebie. Podczas tego procesu pacjent uczy się dostrzegać schematy swojego postępowania a także poszukuje ich korzeni, by następnie przystąpić do modyfikacji tych z nich, które są dezadaptacyjne i zaburzają dalszy rozwój osoby.
Podczas psychoterapii pacjenci często odnoszą wrażenie, że "lepiej rozumieją siebie", są świadomi pewnych zachowań, a przez to łatwiej jest im je kontrolować.
Odpowiadając na Pani pytanie - podczas procesu psychoterapii zgłębi Pani przyczyny takiego myślenia, tego jak wpływa ono na Panią, Pani życie oraz otoczenie. Z różnych perspektyw będzie też Pani mogła przyjrzeć się swojemu aktualnemu związkowi, swojej roli w tym związku oraz ogólnie życiu.
Myślę, że warto umówić się chociaż na wstępną wizytę u psychoterapeuty, na której zarówno Pani opowie coś o swoim problemie jak i specjalista o specyfice pracy w procesie psychoterapii i będzie miała Pani możliwość podjęcia decyzji czy jest to forma pomocy, której Pani oczekuje.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Dzień dobry, często dzieje się tak, że wracamy do przeszłości z myślą kiedyś było fajniej, lepiej i tak jak to u Pani powrót do myśli o byłym partnerze. Te powroty mogą być z powodu tego, że teraz w obecnym życiu dzieje się np. coś z czym sobie nie możemy poradzić i nie musi być to coś bardzo złego albo widocznego często są to wewnętrzne procesy za które ciężko nam się zabrać i wziąć odpowiedzialność czy podjąć jakieś działania np. może być coś w waszym związku, może tylko w Pani życiu i wtedy ego wraca myślami do przeszłości, że było łatwiej, prościej czy lepiej. Warto na spokojnie się temu przyjrzeć czy coś takiego się nie dzieje i oczywiście skorzystanie z terapii na pewno przyniesie też wsparcie. Pozdrawiam