Witam, jestem w wieku nastoletnim i z góry przepraszam za ortografię oraz stylistykę. Do rzeczy, od

3 odpowiedzi
Witam, jestem w wieku nastoletnim i z góry przepraszam za ortografię oraz stylistykę. Do rzeczy, od kilku miesięcy podejrzewam u siebie depresję, wiem, że dobrze by było gdyby wiedział o tym ktoś bliski, lecz nie wiem jak w ogóle zacząć o tym rozmowę z rodzicami. Boję się, że zostanę zbagatelizowany lub jeszcze gorzej - wyśmieją mnie z moim problemem. Jak zacząć taką rozmowę i uniknąć nieporozumień?
Dzień dobry,
powiedzenie rodzicom to bardzo ważna i bardzo dobra decyzja. Obawy przed niezrozumieniem są oczywiści uzasadnione - bo to bardzo ważny i osobisty temat. Aby zminimalizować ryzyko niezrozumienia warto żebyś wybrał osobę, która wydaje się najbardziej zaufana i do tej pory najlepiej rozumiała Twoje problemy. Trudno mi dobrze doradzić jak uniknąć nieporozumień, nie znając rodziców. Na pewno warto zastanowić się co chcesz im przekazać i czego od nich potrzebujesz. Opisać objawy, to co czujesz, i jakie to ma faktyczny wpływ na Twoje życie. Jakie są zagrożenia. Czego się boisz. Czego od nich oczekujesz - a co z ich strony sprawia Ci trudność? Tu warto poprosić o wsparcie w znalezieniu terapeuty. Albo zaproponować wspólne pójście aby porozmawiać z psychologiem w obecności rodziców - by wsparł w przekazywaniu im tej wiadomości. Można też najpierw skontaktować się z psychologiem z telefonu zaufania dla młodzieży (np stopdepresji ). Niestety nie znam rodziców więc nie wiem jak zareagują, na ile są otwarci i świadomi czym jest i czym może być depresja. Myślę jednak, że nawet w przypadku początkowego niezrozumienia warto o nie walczyć - lub chociaż o zgodę na stałą terapię, bo jest o co.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Warto byłoby przed rozmową z rodzicami zadbać o to, aby odbyła się w dobrym miejscu i czasie. Mam na myśli to, żeby odbyła się w bezpiecznym miejscu, w którym nikt i nic nie będzie Wam przeszkadzać w jej trakcie. Warto także zadbać o to, aby nie była ona ograniczona w czasie. Trudno przewidzieć mi reakcję Twoich rodziców, ale mam nadzieję, że zainteresują się trudnościami, z którymi się mierzysz i rozwinie się z tego dłuższa rozmowa, dlatego właśnie dobrze byłoby zadbać o to, aby każdy z Was miał wtedy zagwarantowany wolny czas.

Absolutnie rozumiem Twoje obawy związane z bagatelizacją Twoich trudności i lęk przed wyśmianiem, czy niezrozumieniem. Myślę, że warto, abyś przygotował się do rej rozmowy. Zastanowił się przed nią o czym chcesz rodzicom powiedzieć, co im opisać i jak to zrobić - im bardziej szczegółowo postanowisz podzielić się z trudnościami, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, tym bardziej obrazowa będzie to dla rodziców sytuacja. Jeśli czujesz, że masz dużo do opowiedzenia, rozważ stworzenie listy, która pomoże Ci kierować rozmową. Na liście możesz zapisać hasła, które przypomną Ci w trakcie rozmowy, co jeszcze chciałeś opowiedzieć i jakie kwestie poruszyć. Kiedy opowiadamy o naszych problemach, często pojawia się stres i lęk, który może przeszkodzić nam w powiedzeniu wszystkiego, co planowaliśmy. Taka lista może być pomocna podczas tej rozmowy. Warto, abyście wspólnie z rodzicami rozważyli wizytę u specjalisty, którzy pomoże Ci popracować nad trudnościami, które na co dzień Ci towarzyszą. Powodzenia w rozmowie!
Spróbuj powiedzieć wprost, że uważasz, że potrzebujesz pomocy, że podejrzewasz, że możesz mieć depresję. W takich sytuacjach szczerość sprawdza się najlepiej. Możesz poprosić rodziców o jednorazową wizytę u psychologa.