Witam. Jestem w zwiazku 10 lat, mamy 8 letniego syna. Jakies 2-3 miesiace temu byla ogromna klotnia

3 odpowiedzi
Witam. Jestem w zwiazku 10 lat, mamy 8 letniego syna. Jakies 2-3 miesiace temu byla ogromna klotnia miedzy nami gdzie partner ( w nerwach jak teraz tlumaczy) wyrzucil mnie z domu. Podczas klotni doszlo do wypominania wszystkiego zlego z tych 10 lat. Jak bylam w ciazy partner mi sie oswiadczyl lecz na slub czekam do dzis. Podczas klotni przyznal ze juz nie mysli o slubie. I teraz ja nie wiem jak mam to nazwac ale mam jakas paranoje ze zostane sama, gdzie zamieszkam z czego sie utrzymam itp. Pilnuje kazdego slowa partnera, mam wrazenie ze chowa tel przede mna. W mysli mi kraza tylko zle mysli i emocje. Czasami to poprostu padam ze zmeczenia ale takiego emocjonalnego. Placze po katach, przypominam sobie rozne chwile wspolnie spedzone i mam wrazenie ze to juz nie wroci. Jak ja mam wrocic do normalnosci? Jak mam przestac sie bac?
Dzień dobry, czytając Pani wypowiedź, miałam takie odczucie, że kłótnia między wami wydobyła na wierzch całe, prawdopodobnie ukrywane latami, napięcie i nieufność, którą być może nosiliście w sobie ale nie została ona wypowiedziana na głos. I ta kwestia, kwestia waszej relacji, jest w moim odczuciu czymś, co potrzebowałoby zaopiekowania i wsparcia terapeuty, który pomoże wam te supełki, które powstały przez 10 lat waszego związku, rozplątać - jeśli oboje macie gotowość, żeby nad waszą relacją pracować. Druga kwestia, to Pani poczucie sprawczości - to co słyszę, to nie lęk o uczucia partnera i wzajemność tych uczuć ale o Pani zdolność do życia i funkcjonowania jako odrębnej jednostki. Myślę, że to jest obszar do pracy, niezależnie nawet od decyzji w sprawach związku. Pytanie, jakie aspekty trzymają Panią przy partnerze, czy gdyby założyć, że będzie Pani bytowo i ekonomicznie zabezpieczona, chciałaby Pani z nim być? Warto też przyjrzeć się temu, jakie obecnie wsparcie otrzymuje Pani od partnera, w jakich aspektach czuje się Pani od niego zależna? Warto też zrobić sobie taką rozpiskę na kartce: w jednej kolumnie wypisać wszystkie aspekty waszej relacji i codzienności, które zależą tylko od Pani, a w drugiej kolumnie takie, na które nie ma Pani wpływu. I zachęcam też do szukania wsparcia takiego specjalistycznego ale też dostępnego w najbliższym otoczeniu. Proszę dbać o swój dobrostan, teraz jak nigdy przydadzą się drobne, codzienne rytuały takie jak spacer, chwile ciszy, świadomy oddech, przerwa na dobrą herbatę.
Pozdrawiam ciepło

Rozumiem, że znajdujesz się w trudnej i emocjonalnie wyczerpującej sytuacji. Konflikty w związku, zwłaszcza takie, które prowadzą do poważnych nieporozumień i wątpliwości, mogą być bardzo obciążające. Znajdź spokojny moment, aby porozmawiać z partnerem o swoich uczuciach i obawach. Wyraź swoje potrzeby i to, co Cię martwi, bez oskarżania go.
Omówcie swoje wspólne cele i wartości, aby upewnić się, że macie zgodne oczekiwania co do przyszłości waszego związku.
Spotkanie z psychoterapeutą może pomóc Ci przepracować obawy i emocje związane z konfliktem. Terapeuta może również pomóc Wam jako para, jeśli oboje zdecydujecie się na terapię par.
Porozmawiaj z zaufanymi przyjaciółmi lub rodziną o swoich przeżyciach. Wsparcie bliskich osób może być nieocenione w trudnych chwilach.
Prowadzenie dziennika emocji może pomóc w identyfikacji i zrozumieniu swoich uczuć. Zapisuj, co czujesz i jakie myśli towarzyszą Ci w trudnych momentach.
Ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga czy regularna aktywność fizyczna mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.
Zadbaj o swoje potrzeby fizyczne i emocjonalne. Upewnij się, że masz odpowiednią ilość snu, zdrową dietę i czas na relaks.
Znajdź czas na rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność i które Cię relaksują. To może być czytanie, malowanie, spacerowanie, czy jakiekolwiek inne hobby.
Zastanów się nad swoim zabezpieczeniem finansowym i zawodowym. Rozważ możliwości pracy, oszczędzania i ewentualnego wsparcia, na które możesz liczyć w razie potrzeby.
Jeśli obawiasz się o swoje miejsce zamieszkania, zorientuj się w opcjach dostępnych w Twojej okolicy. Może warto rozważyć plan B na wypadek kryzysu.
Pracujcie wspólnie nad budowaniem zaufania w związku. To wymaga czasu i zaangażowania z obu stron, ale może przynieść trwałe efekty.
Starajcie się utrzymywać otwartą i szczerą komunikację na co dzień, co może pomóc w uniknięciu nieporozumień i napięć.
Jeśli obawiasz się o swoją przyszłość prawną i finansową, warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże Ci zrozumieć Twoje prawa i możliwości.
Przyznaj się przed sobą do swoich lęków i niepewności. Uznanie emocji to pierwszy krok do ich przepracowania.
Zrozumienie, że życie jest pełne zmian i niepewności, może pomóc w lepszym radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
Ważne jest, abyś dbała o swoje zdrowie emocjonalne i fizyczne. W trudnych momentach warto poszukać wsparcia u specjalistów i bliskich, aby nie czuć się osamotnioną w swoich zmaganiach. Pozdrawiam
Witaj, przykro mi słyszeć o trudnych chwilach, przez które przechodzisz. Twoje uczucia są zrozumiałe, zwłaszcza po takiej kłótni i niepewności, która się pojawiła. Warto otwarcie porozmawiać z partnerem o swoich uczuciach i obawach, abyście mogli razem pracować nad wzmocnieniem waszej relacji. Może się okazać, że terapia par byłaby dobrym rozwiązaniem, aby odnaleźć wspólny język i wypracować nowe sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Wasza relacja trwa już 10 lat, może powrót do korzeni i uświadomienie sobie dlaczego jesteście razem będzie pomocne. Spróbuj znaleźć czas dla siebie, na relaks i regenerację, może to być spacer, czytanie książki, czy spotkanie z przyjaciółmi. Być może oderwanie się od tej sytuacji sprawi, że nabierzesz perspektywy i spojrzysz na tę sytuacje trochę inaczej po czasie. Pamiętaj, że Twoje zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, więc nie wahaj się szukać wsparcia u bliskich lub specjalistów. Trzymaj się i pamiętaj, że masz prawo do szczęścia i spokoju. Pozdrawiam serdecznie