Witam, jestem z moim narzeczonym w szczęśliwym związku na codzień, mieszkamy razem i jest super, dop

2 odpowiedzi
Witam, jestem z moim narzeczonym w szczęśliwym związku na codzień, mieszkamy razem i jest super, dopóki nie dopadnie nas ten temat o przeszłość moja przeszłość. Sytuacja wygląda tak że przed nim miałam partnera i w trakcie trwania relacji z nim gdzie już były uczucia ale nie był to związek doszło do incydentu seksualnego z innym mężczyzną na wakacjach, na które jeżdżę co roku z rodziną i znamy tam wszystkich, on nigdy się o tym nie dowiedział. Miałam z nim ciężką relację, bardzo toksyczną i postanowiłam że chce wejść w nową w 100% szczerości. Mój narzeczony nie potrafi tego przeżyć że mogłam to zrobić, boli go to i uważa że nie powinnam tam jechać bo wszędzie to widzi i ciężko mu z tym, cały czas się o to kłócimy, ja mu mówię że to przeszłość i nie mogę jej zmienić po za tym miałam swoje powody niestety tak się tłumaczę, ale nikt nie był w tamtej relacji i tylko ja wiem co przeszłam, ale on mówi że się tłumaczę i to jest obrzydliwe. Nie umiemy się dogadać, jak tylko pojawia się ten temat to się kłócimy a u niego pojawia się gniew i wybuch emocji. Nie wiem co mam robić żeby pójść do przodu i nie było w naszym związku to taki temat, nie mogę cofnąć czasu. Mam pytanie jak mam rozmawiać ze swoim partnerem czy powinnam słuchać siebie że kocham to miejsce kojarzy mi się z rodziną i ze spokojem czy posłuchać jego i zrezygnować z tego ponieważ kojarzy mu się to tylko z jednym?
Z tego, co Pani pisze wynika, że temat przeszłości faktycznie jest dla Pani związku niszczący. Rozumiem Pani potrzebę budowania relacji opartej na prawdzie, wygląda jednak na to, że w Pani partnerze rozbudziło to jedynie obawy, związane być może z jego własnym problemem z poczuciem wartości lub bezpieczeństwa w Waszej relacji. Na pytanie "jak rozmawiać z partnerem" nie da się oczywiście odpowiedzieć "zdalnie". Być może pomogłoby Pani kilka spotkań ze specjalistą. Mam wrażenie, że ważnym tematem do omówienia byłaby Pani zdolność do stawiania granic partnerowi. Dziś jest tak, że temat zamkniętej przeszłości staje się dla Pani przyczynkiem do budowania poczucia winy, która wydaje się w tej sytuacji zupełnie nieuzasadniona.

Rozumiem, że jesteś w trudnej sytuacji i próbujesz znaleźć sposób na rozwiązanie problemu, który stale pojawia się w Waszym związku. To świetnie, że chcesz podejść do tego z szacunkiem i zrozumieniem dla uczuć Twojego narzeczonego. To pokazuje, że zależy Ci na Waszej relacji.
Mam kilka pytań, które mogą pomóc lepiej zrozumieć Twoją sytuację:

Czy kiedykolwiek próbowaliście rozmawiać o tej sytuacji w obecności mediatora, takiego jak terapeuta par?
Czy Twój narzeczony wyraził jasno, co dokładnie go rani i jakie są jego oczekiwania wobec Ciebie w związku z tamtym wydarzeniem?
Czy jest możliwe znalezienie kompromisu, który pozwoliłby Tobie cieszyć się miejscem, które kochasz, a jednocześnie sprawiłby, że Twój narzeczony poczuje się bezpieczniej?
Jakie są Twoje odczucia i potrzeby w tej sytuacji, poza pragnieniem utrzymania związku?
Pytania te mogą pomóc nam lepiej zrozumieć tę sytuację i znaleźć możliwe rozwiązania. Z przyjemnością udzielę Ci dalszych rad po uzyskaniu odpowiedzi.