Witam. Jestem żona od 8 lat. I zaczynam dostrzegać u siebie bardzo niepokojące sygnały. Zrobiłam się

5 odpowiedzi
Witam. Jestem żona od 8 lat. I zaczynam dostrzegać u siebie bardzo niepokojące sygnały. Zrobiłam się tak bardzo zazdrosna o mojego męża że zaczyna mi to utrudniać zycie. Mianowicie kiedy oglądamy razem tv przełączam program jak występuje akurat jakaś ładna kobieta bo już mam myśli że patrzy na nią i myśli ale sztuka. Przeglądam mu fb. Kogo wyszukiwał, kto pisał itp. Później rycze pół nocy bo jakas laske ogladal na fb. Jak spojrzy na kogoś przy mnie (a nie daj Boże głośno skomentuje) to ja się wewnatrz gotuje. Zaraz płacze po cichu, jest mi cholernie przykro. Na prawdę przez tą zazdrość jak ktoś jest szczupły albo ładny to ja z automatu nie lubię tej osoby bo może mu się podobać. Chciałam już wiele razy go zostawić żeby tego nie czuć ale kocham go i mamy syna. Ewidentnie coś się że mną złego dzieje. Ja nie chce tak żyć. Kiedyś nie przeszkadzało mi nic teraz jest masakra...Jesteśmy teraz na wakacjach i ciągle robię dramy. Mąż chce isc na silownie to ja mam juz pretensje że na pewno idzie patrzec na ta ładną turkę z silowni. Zaczyna mnie to przerastać. Z wesołej zawsze uśmiechniętej dziewczyny zamieniam się we wrak. Jak mogę sobie pomoc ?
Ważne jest, aby zrozumieć, że zazdrość często wynika z niskiego poczucia własnej wartości i lęku przed utratą bliskiej osoby. Warto skupić się na pracy nad sobą, wzmacniając swoją samoocenę i budując zaufanie w związku. Proszę rozważyć rozmowę ze specjalistą, który pomoże Pani zidentyfikować przyczyny tych uczuć i nauczy technik radzenia sobie z zazdrością. W międzyczasie proszę spróbować praktykować techniki relaksacyjne, jak głębokie oddychanie czy medytacja, aby uspokoić swoje emocje. Warto również otwarcie porozmawiać z mężem o swoich uczuciach, by wspólnie pracować nad rozwiązaniem problemu. Ważne jest, aby pamiętać, że zdrowy związek opiera się na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Nabycie umiejętności zarządzania zazdrością bez wątpienia wymaga osobistego zaangażowania i przestrzeni czasowej. W pierwszej kolejności zalecałbym rezygnację z działań, które nie wspierają wzmacniania poczucia wzajemnego zaufania w Państwa związku, bowiem naruszają granice osobiste partnera, jak przeglądanie konta partnera na platformach społecznościowych bez jego zgody. Następnie zachęcałbym do otwartej rozmowy między Państwem, w ramach której przedstawicie Państwo swoje aktualne uczucia i potrzeby z nimi związane. Dalej, zachęcałbym do skorzystania ze wsparcia psychologa w procesie nabywania umiejętności radzenia sobie z zazdrością, bowiem w ramach współpracy z psychologiem mogłaby Pani zgłębić a przez to zrozumieć przyczynę/y swojej zazdrości (a może być ich wiele, np. nieadekwatne poczucie własnej wartości, lękowy styl przywiązania, tj. tworzenia relacji, etc.), dalej nauczyć się strategii radzenia sobie z zazdrością oraz nauczyć się strategii budowania zaufania w związku, bowiem troska o budowanie poczucia wzajemnego zaufania w relacji partnerskiej/małżeńskiej jest najlepszym "antidotum" na zazdrość.
Proszę zwrócić uwagę na swój poziom poczucia własnej wartości. Spróbować zrobić coś dla siebie. Nie warto natomiast wgłębiać się w to co Pani partner lajkuje, obserwuje, bo będzie Pani lęk narastać i będzie coraz więcej myśli. Warto porozmawiać z mężem o swoich odczuciach. Warto też udać się do psychologa lub psychoterapeuty.
Z Pani wypowiedzi wnioskuję, że zazdrość o męża wystąpiła i nasila się od pewnego czasu. Być może w Pani sytuacji życiowej zaszło coś, wystąpiły jakieś zmiany, które wpłynęły na poczucie zaufania, bezpieczeństwa w związku. Słyszę, że jest Pani bardzo trudno poradzić sobie z emocjami i natrętnymi zachowaniami, a w tle jest jeszcze syn. Proszę pomyśleć o profesjonalnej pomocy i zgłosić się do terapeuty lub psychologa, aby znaleźć przyczynę obecnego napięcia, a następnie nauczyć sobie radzić z trudnymi emocjami.
Witam Panią. To, co Pani opisuje, to sytuacja, która może być bardzo stresująca i wyczerpująca emocjonalnie. Zazdrość, której Pani doświadcza, zaczyna wpływać negatywnie na Pani życie i relację z mężem. Zrozumienie, skąd te uczucia się biorą, jest kluczowe dla znalezienia sposobów radzenia sobie z nimi.

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, skąd pochodzi Pani zazdrość. Często takie uczucia mogą wynikać z niskiej samooceny, lęku przed utratą partnera, wcześniejszych doświadczeń życiowych lub braku zaufania. Zrozumienie źródła swoich emocji może pomóc w ich kontrolowaniu.

Rozmowa z mężem na temat Pani uczuć jest bardzo ważna. Ważne jest, aby wyrazić swoje obawy i emocje w sposób otwarty, ale nie oskarżający. Można powiedzieć coś w stylu: "Czuję się bardzo niepewnie, gdy widzę, że oglądasz inne kobiety w telewizji. Potrzebuję, żebyśmy porozmawiali o tym, co możemy zrobić, żebym czuła się bezpieczniej w naszym związku."

Wzmocnienie poczucia własnej wartości jest kluczowe. Warto skupić się na swoich mocnych stronach, sukcesach i tym, co Panią cieszy. Można także rozważyć zapisanie się na zajęcia, które Panią interesują, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

Ważne jest, aby ustalić zdrowe granice w związku. Może to obejmować ustalenie, jakie zachowania są akceptowalne, a jakie nie. Granice pomagają zbudować poczucie bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku.

Rozważenie wizyty u terapeuty może być bardzo pomocne. Terapeuta pomoże Pani zrozumieć swoje uczucia, pracować nad samooceną i nauczyć się zdrowych strategii radzenia sobie z zazdrością. Może Pani również skorzystać z terapii dla par, aby wspólnie z mężem pracować nad poprawą relacji.

Praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga, może pomóc w zarządzaniu stresem i lękiem. Regularne ćwiczenia mogą przynieść ulgę i poprawić ogólne samopoczucie.

Zrozumienie swoich emocji i aktywne działanie w kierunku ich poprawy jest kluczowe. Z czasem i wsparciem można nauczyć się radzić sobie z zazdrością i odbudować poczucie bezpieczeństwa oraz szczęścia w związku.