Witam, Jesteśmy razem z mężem od 7 lat, byliśmy przez ten czas bardziej szczęśliwi, zero kłótni. Pr

4 odpowiedzi
Witam,
Jesteśmy razem z mężem od 7 lat, byliśmy przez ten czas bardziej szczęśliwi, zero kłótni. Problem zaczął się ok 1,5 roku kiedy awansowałam w pracy i powiedziałam, mężowi jak będzie się czuł z tym, że będę teraz zarabiała więcej od niego - ok 30 %. Od tego czasu mąż wpadł w obsesję dotyczącą dorównania mi zarobkach. Zaczął uczyć się drugiego języka, itp. Jednak zmieniło się jego zachowanie. widzę, że strasznie się męczy z tą sytuacją. Zawsze dzieliliśmy różne wydatki pół na pół i on nie wyobraża sobie, że może być inaczej. Problem pogłębił się kiedy 3 miesiące temu zmieniłam pracę w związku z czym zarabiam teraz prawie 2 x razy więcej. Widzę jak mąż się stara pracuje nad sobą, wysyła cv był u doradcy zawodowego. Twierdzi, że to jest niesprawiedliwe iż on tak się stara a tylko mnie się wszystko udaje, doskonale go rozumiem bo widzę jak pracuje nad sobą, a ja mam po prostu szczęście, nie wiem jak mu pomóc , chodzi sfrustrowany, zaczyna wybuchać krzykiem i zaczyna wbijać mi coraz więcej szpilek, że on musi wstawać do pracy za mniejsze pieniądze. Był u psychoterapeuty ten z kolei polecił nam terapię par. Jednak po kilku sesjach, nie jesteśmy zadowoleni, słyszymy tylko puste frazesy, że czasem tak jest, iż jednak osoba zarabia więcej, a mąż twierdzi że odzyska spokój tylko wtedy kiedy nasza różnica w wynagrodzeniu się spłaszczy. Nie chcemy się rozstać, kochamy się, jednak ta sytuacja nas oboje wykańcza. Doskonale go rozumiem, gdyż w takiej sytuacji prawdopodobnie czułabym się tak samo. Mam wrażenie, że moja kariera z zawodowa zniszczyła nas i czuję się winna, dlaczego mnie się tak po prostu udaje, a jemu nie.
Proszę o pomoc
Współczuję tej sytuacji. Osobowość Pani męża nie ułatwia. Myślę, że jeśli mu zależy na związku to warto aby zaczął dobrą terapię psychodynamiczną z settingiem 2x w tygodniu.
Na pewno w Państwa mieście taka będzie. Co do terapii par, to nie znam co było wspólnym jej celem, czy został ustalony i... realizowany.
W razie pytań, proszę o kontakt mailem lub telefonicznie.

Pytanie czy tylko mężowi to przeszkadza, że będzie Pani więcej zarabiać czy Pani również? Zadałbym pytanie co dla Pani i Pani męża oznaczają większe zarobki? Z tego co Pani opisuje jest to problem, który godzi w jakieś przekonanie męża. Napisała Pani, że czuję się winna. Jednak czy Pani sukces jest powodem do czucia się winną? Jeśli pierwszy terapeuta par nie przypadł do gustu to warto szukać dalej. Często jest tak, że szukamy "swojego terapeuty", żeby poczuć, że współpraca układa się dobrze i z wzajemna serdecznością i szacunkiem.
Witam. Pisze Pani o poczuciu winy i o tym, że Pani się udało awansować i zarabiać lepiej niż mąż. Na prawdę sądzi Pani, że to dar losu a nie Pani kompetencje i wysiłek się na to złożyły? Może warto to przemyśleć. Poczucie winy, które nie wynika z działania godzącego w kogoś innego potrafi człowieka mocno obciążyć i powinno zastanawiać. Zaryzykuję hipotezę, że to nie Pani awans jest przyczyną kryzysu w Państwa związku, choć coś ważnego i trudnego ujawnił i wydobył na powierzchnię. Jak każdy kryzys może być też szansą na rozwój, jednak czasami faktycznie trzeba poszukać psychoterapeuty, z którym będzie możliwa współpraca. Można także rozważyć dwie psychoterapie indywidualne i dopiero z czasem poszukać psychoterapeuty pracującego z parami, to się nie wyklucza.

Mogę też powiedzieć z własnego doświadczenia, że terapia par to przestrzeń do pracy nad relacją dwojga - nie wiem, czy Pani mąż widzi jakiś problem po swojej stronie i czy ustalenie wspólnego celu było/jest możliwe? Praca nad relacją nie oznacza dopasowania jednej osoby do drugiej i jej oczekiwań, to para i jej relacja jest tutaj pacjentem, a nie jedna z osób w parze. Życzę powodzenia.
Rozumiem, że sytuacja, w której się znaleźliście, jest trudna i obciążająca dla was obojga. Jest kilka kroków, które możecie podjąć, aby próbować poprawić sytuację i zrozumieć nawzajem swoje perspektywy:
1. Otwarte i Empatyczne Komunikowanie się

Ważne jest, abyście oboje otwarcie rozmawiali o swoich uczuciach i obawach, ale w sposób empatyczny i bez osądzania. Możecie spróbować używać zwrotów typu "Czuję się...", zamiast "Ty zawsze...", aby unikać oskarżeń.
2. Zrozumienie i Uznanie Własnych Sukcesów

Twoje sukcesy zawodowe są wynikiem twojej ciężkiej pracy, ale też zbiegów okoliczności. Ważne, abyście oboje uznali, że sukces zawodowy nie definiuje waszej wartości jako osób ani wartości waszego związku.
3. Wsparcie dla Męża

Twoje wsparcie dla męża w jego dążeniach jest kluczowe. Możesz go wspierać, ale jednocześnie dać mu przestrzeń, aby mógł samodzielnie pracować nad swoimi celami. Może warto razem zastanowić się, jakie konkretne kroki mogą mu pomóc w osiągnięciu sukcesu zawodowego.
4. Zmiana Perspektywy Finansowej

Tradycyjny podział wydatków "pół na pół" może nie być już adekwatny do waszej sytuacji. Możecie wspólnie zastanowić się nad innym modelem dzielenia się finansami, który będzie bardziej sprawiedliwy w kontekście waszych zarobków. Rozważcie, aby podział wydatków był proporcjonalny do waszych dochodów.
5. Profesjonalna Pomoc

Jeśli terapia dla par nie przynosi efektów, możecie spróbować poszukać innego terapeuty lub formy wsparcia, która będzie bardziej odpowiednia dla was. Terapia indywidualna dla męża może być również pomocna, aby lepiej radzić sobie z własnymi uczuciami i wyzwaniami.
6. Znalezienie Wspólnych Celów i Pasji

Czasami wspólne cele i pasje poza pracą mogą pomóc wzmocnić więź między wami i odciągnąć uwagę od kwestii finansowych. Znalezienie wspólnych hobby lub projektów, które możecie realizować razem, może pomóc w budowaniu pozytywnych doświadczeń.
7. Przyjęcie Realizmu

Wasza sytuacja jest trudna, ale ważne jest, abyście oboje zrozumieli, że różnice w wynagrodzeniu mogą się zdarzyć i nie zawsze będą sprawiedliwe. Praca nad zaakceptowaniem tego faktu może pomóc w zmniejszeniu frustracji.

Przede wszystkim, kluczowe jest, abyście oboje byli w stanie zrozumieć swoje perspektywy i pracowali razem nad rozwiązaniami, które będą korzystne dla waszego związku. Sytuacja może wymagać czasu, ale wspólne zaangażowanie i wsparcie mogą przynieść pozytywne zmiany.