Witam. Leczę się na zaburzenie lękowe uogólnione, biorę obecnie duloksetynę 60 mg i pregabalinę 450

1 odpowiedzi
Witam. Leczę się na zaburzenie lękowe uogólnione, biorę obecnie duloksetynę 60 mg i pregabalinę 450 mg. Mam przez ten lek mgłę mózgową (zaburzenia pamięci i koncentracji) i bardzo mi to przeszkadza, szczególnie w pracy, czuję się taka głupia przez to. Chciałam spytać dlaczego te leki zaburzają pamięć i dlaczego większość psychiatrów zaprzecza jakoby one zaburzały pamięć. To nie jest pierwszy lek przeciwdepresyjny, który to powoduje i nie tylko u mnie ale u wielu osób. Chciałabym spytać w jaki inny sposób mogłabym sobie poradzić z tym zaburzeniem, bez używania leków SSRI i SNRI. Wiem, że na zaburzenia lękowe skuteczna jest terapia poznawczo-behawioralna ale nie wiem czy samą terapią da się wyleczyć to zaburzenie, bo jednak jest ten niedobór serotoniny i jakoś trzeba go uzupełnić. Dodatkowo, pomimo brania leków, stale utrzymuje mi się lekka derealizacja od 2 lat czyli od tego czasu od kiedy mam to zaburzenie i chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób mogę się jej pozbyć. Dziękuję z góry za odpowiedzi.
Droga Pani.
Należę do tej grupy psychiatrów, która uważa, że te leki nie zaburzają pamięci, choć oczywiście ma Pani takie odczucie. Kłopoty z pamięcią często występują u ludzi z zaburzeniami afektywnymi, gdyż zaburzenia te utrudniają skupieni uwagi, a to jest przyczyną zaburzeń zapamiętywania. Powołuje się Pani na to, że wiele osób skarży się na takie objawy. Ale zanim lek został wprowadzony do sprzedaży przyjmowany, jest przez setki a może tysiące osób. Czy ich doświadczenia nie mają znaczenia?
Niedobór serotoniny to nie jedyny wyznacznik zaburzeń nastroju i niejedyna tego przyczyna. Poziom tego neuroprzekaźnika zmienia się nie tylko pod wpływem środków chemicznych, ale i pod wpływem wydarzeń życiowych, takich jak na przykład psychoterapia! Od ponad stu lat skutecznie stosuje się tę metodę, często bez leków.
Nie wiem co Pani nazywa derealizacją, więc nie umiem powiedzieć jak Pani może się tego pozbyć.
Prócz mózgu mamy przecież umysł, który jest odpowiedzialny za nasze przeżycia, nastrój, sposób reagowania, kontakty z innymi itp. Zwykle proponuję nie tylko medykalizowanie swych przeżyć a autorefleksję, która może pomóc w zrozumieniu naszych problemów. Ponieważ nie podała pani żadnych informacji o sobie (wiek stan cywilny, sytuacja rodzinna, społeczna zawodowa, inne schorzenia), nie sposób udzielać porad.
Proszę o więcej informacji wówczas, będę sugerować jakieś rozwiązania.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.