Witam, lekarz przepisał mi melatoninę na problemy ze spaniem. Dziś wstałem o godzinie 13:00, pewnie

3 odpowiedzi
Lekarz przepisał mi melatoninę na problemy ze spaniem. Dziś wstałem o godzinie 13:00, pewnie nie położę się zbyt szybko, zgaduję, że około 1-3, czy pomimo to powinienem zażyć tabletkę godzine przed spaniem? Czy nadal ona zadziała tak jak powinna - czyli wyrównanie snu?
Dzień dobry,
Dawkowanie każdego leku powinno być skonsultowane z lekarzem i powinien to być lekarz prowadzący pacjenta. Z pewnością w trakcie wizyty lekarz dał Panu/Pani wytyczne odnośnie dawkowania i należy postępować zgodnie z nimi. Żadnego leku nie powinno odstawiać się z dnia na dzień chyba, że takie są zalecenia lekarskie. Polecam też poczytanie np. w internecie o tym, czym jest melatonina i jak wpływa na nasz organizm. Niedobór tego hormonu może skutkować objawami jak m.in. zaburzenia snu i czuwania, senność, problemy z koncentracją. W związku z tym sądzę, że jej uzupełnianie w formie suplementu korzystnie wpływa na regulację cyklu okołodobowego nawet jeśli nadal chodzi się spać w środku nocy. Zadaniem melatoniny jest bowiem przywrócenie fizjologicznej zależności między wewnętrznym zegarem biologicznym a rytmem związanym z naszą codzienną aktywnością i oświetleniem.
Z tego co Pan/Pani napisał/a wynika, że najprawdopodobniej godziny snu uległy zaburzeniu wskutek chodzenia spać w późnych porach. Istnieje także możliwość, że zaburzenia snu mają jakieś głębsze podłoże i wówczas sama farmakoterapia to za mało. Bardzo często zaburzeniom snu towarzyszą inne niepokojące objawy. Zdarza się że zaburzenia te same w sobie są objawem jakiegoś zaburzenia psychicznego. Pacjent często jest nieświadomy przyczyn własnych problemów ze snem i nie zdaje sobie sprawy, iż są one jedynie przysłowiowym wierzchołkiem góry lodowej. Zaburzony sen to bardzo często sygnał jaki wysyła nasza psychika, że coś jest nie tak. Ja oczywiście nie znam Pana/Pani i nie chcę nic sugerować a jedynie skłonić do refleksji nad problemem oraz możliwościami jego rozwiązania.Polecam konsultacje z psychologiem psychoterapeutą celem przyjrzenia się przyczynom zaburzeń snu u Pana/Pani lub ewentualnej pracy behawioralnej nad strategiami przywrócenia zdrowych nawyków związanych z higieną snu. Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. W sprawie dawkowania leków warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Dodatkową formą pomocy w radzeniu sobie z bezsennością może być psychoterapia poznawczo-behawioralna. Z jednej strony to skuteczna metoda pracy z zaburzeniami snu jako takimi, a z drugiej - jeśli okaże się, że bezsenność jest objawem innych trudności - pomoże rozwiązać problem u źródeł. Zachęcam do odbycia pierwszej wizyty i zastanowienia się nad dodatkowymi sposobami poradzenia sobie i odzyskania dobrej jakości snu. Pozdrawiam serdecznie.
Polecam konsultacje z lekarzem :) On odpowie na wszelkie wątpliwości.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.