Witam, mam 12 lat i od ostatnich 3 tygodni zmagam się z ciągłym stresem i niepokojem. Dodatkowo zacz

2 odpowiedzi
Witam, mam 12 lat i od ostatnich 3 tygodni zmagam się z ciągłym stresem i niepokojem. Dodatkowo zaczęły się u mnie pojawiać niepokojące objawy, które sprawiają, że czuję jeszcze większy lęk. Te objawy to: uczucie guli w gardle, kołotanie serca, nerwobóle (nie jestem pewna czy to one, ale czytałam na ten temat różne artykuły i chyba mam rację), bóle głowy i pojawiające się od czasu do czasu problemy z wzięciem głębszego oddechu. Członkowie rodziny mówią mi że to przez hormony, ale ja mam wrażenie że jest to coś poważniejszego. Wczoraj mialam nawet dwa ataki paniki, i od tego czasu czuję dyskomfort w klatce piersiowej. Co to może oznaczać?
Dzień dobry,
Bardzo zachęcam Cię do ponownej rozmowy z członkami rodziny o Twoich objawach. Poproś ich również o umówienie wizyty u lekarza rodzinnego albo psychologa. Zachęcam do porozmawiania z psychologiem szkolnym albo skorzystaniem z bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111.

Z pozdrowieniami
Anna Arciuch

Dzień dobry,
Rozumiem, że jesteś zaniepokojona swoimi objawami, ale nie jestem lekarzem, więc nie mogę dokładnie zdiagnozować twojej sytuacji. Jednak mogę ci doradzić, co możesz zrobić w takiej sytuacji:

Porozmawiaj z rodzicami lub opiekunami: To ważne, aby poinformować swoich rodziców lub opiekunów o swoich objawach i obawach. Mogą oni pomóc ci zrozumieć, co się dzieje, i podjąć odpowiednie kroki.

Znajdź wsparcie emocjonalne: Możesz rozmawiać ze swoimi rodzicami, nauczycielami, szkolnym doradcą lub innym zaufanym dorosłym o swoim stresie i lęku. Czasem już samo dzielenie się swoimi uczuciami może pomóc.

Wizyta u lekarza: Jeśli objawy utrzymują się i sprawiają ci wiele dyskomfortu, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przeprowadzić odpowiednie badania, aby wykluczyć inne przyczyny fizyczne, które mogą powodować te objawy.

Terapia: Jeśli lekarz uzna to za stosowne, może cię skierować na terapię lub konsultację u psychologa lub psychiatry. Terapia może pomóc ci zrozumieć i zarządzać swoim stresem oraz lękiem.

Zdrowy styl życia: Dbaj o zdrowy styl życia, który obejmuje regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę i odpowiedni sen. Unikaj również nadmiernego spożycia kofeiny i jedzenia bogatego w cukry, które mogą zwiększać uczucie niepokoju.

Techniki relaksacyjne: Możesz spróbować różnych technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, joga, medytacja lub relaksacja, aby zmniejszyć stres i napięcie.

Pamiętaj, że jesteś młoda i wiele osób w twoim wieku może doświadczać podobnych objawów związanych ze stresem i hormonami. Warto skorzystać z pomocy dorosłych i specjalistów, aby dowiedzieć się więcej o tym, co się dzieje i jak sobie z tym radzić. Nie wahaj się szukać wsparcia i pomocy, ponieważ istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z lękiem i stresem.
Pozdrawiam,
Sylwia Walendziewska