Witam, mam 14 lat od około półtora roku borykam się z lękami, napadami lęków i wszystkim co z tym zw

3 odpowiedzi
Mam 14 lat od około półtora roku borykam się z lękami, napadami lęków i wszystkim co z tym związane. W pewnych momentach nie wytrzymuje, ataki są bardzo nasilone, ale zdarzają się dni gdzie czuje się świetnie. Przychodzę z pytaniem na temat leków. Nie mówię tu o czymś mocnym (np. xanax) tylko coś w stylu ziołowych, naturalnych leków uspokajających które znalazłem w domu. Na opakowaniu piszę, że nie powinno stosować się u dzieci. Mam 183 cm wzrostu i 62 kg. Czy mogę taki lek zastosować? Odpada konsultacja z lekarzem czy rodzicami.
W swoim pytaniu nie wymieniasz nazwy leku. Jednak wszystkie leki na uspokojenie nawet ziołowe nie powinny być stosowane bez nadzoru lekarza. Możesz zaparzać sobie melisę i pić jak herbatę lub kupić sobie w aptece tabletki do ssania meliski – one łagodzą objawy niepokoju. Jednak symptomy, jakie opisujesz wskazują na to, że możesz mieć zaburzenia lękowe i powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty. Jeżeli obawiasz się porozmawiać o tym z rodzicami to może skorzystaj z pomocy psychologa lub pedagoga szkolnego. Taka osoba powinna Ci pomóc, pokierować Twoim działaniem tak, abyś znalazł wsparcie odpowiedniej osoby. Nie zaniedbaj tego, bo problemy mogą się nasilać, a takie dolegliwości można leczyć.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jesteś dzieckiem i nie możesz na własną rękę brać leków, nawet jeśli są to leki ziołowe. O swoich problemach koniecznie powinieneś porozmawiać z rodzicami, a jeśli masz jakieś obawy, to ze swoim psychologiem szkolnym lub pedagogiem.
Dzień dobry, na wstępie chcę powiedzieć, że bardzo mi przykro z powodu Twojej sytuacji, szczególnie jeśli od tak długiego czasu borykasz się z lękiem i nie czujesz się komfortowo, aby takie sprawy konsultować z lekarzem, czy rodzicami. Pewnie gdybym była na Twoim miejscu, stosowanie leków też wydawałoby mi się dobrym rozwiązaniem, ale musisz pamiętać, że każdy lek wpływa na nasz organizm, szczególnie jeśli jesteś młodym człowiekiem, którego organizm się rozwija. Lek może pomóc chwilowo i doraźnie, ale na dłuższą metę może spowodować kolejne problemy. Jeśli chcesz pomóc sobie doraźnie, spróbuj ćwiczeń uważności, medytacji, lub podręczników samopomocy, na przykład:
- Kelly G. Wilson i Troy DuFrene, W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem. Gdańsk: GWP (2018).
- Steven Hayes i Spencer Smith, W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem. Gdańsk: GWP (2016).
Z perspektywy psychologa wydaje mi się, że warto byłoby, abyś skorzystał z konsultacji z psychologiem i wspólnie z taką osobą zajął się pracą nad przyczynami problemów z emocjami i lękiem, tak aby poradzić sobie z problemami u jego źródła, a nie doraźnie.
Życzę ci wszystkiego dobrego!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.