Witam, mam 17 lat i zacząłem ćwiczyć już rok temu sporty siłowe. Jestem ektomorfikiem i ważę 51kg pr

4 odpowiedzi
Witam, mam 17 lat i zacząłem ćwiczyć już rok temu sporty siłowe. Jestem ektomorfikiem i ważę 51kg przy 170cm wzrostu. Borykam się od roku z pewnym problemem a mianowicie, chciałbym jeść więcej ponieważ powinienem być na masie (nadwyżka kaloryczna) ale niestety nie jestem w stanie zjeść prostego małego posiłku nawet przy jedzeniu zwykłej kanapki już mam dość (czasami jest tak ze nawet nie zjem mojego codziennego zapotrzebowania kalorycznego). Nie raz jest tak że podczas jedzenia mam uczucie ciężkości na żołądku i odczuwam duży dyskomfort . Psychicznie po treningu zawsze mam ochotę zjeść dużo i się najeść ale wtedy odmawia posłuszeństwo mój żołądek nawet przy większym posiłku odczuwam duży dyskomfort przełamuje się i pojawia się wtedy odruch wymiotny i uznaje ze daje sobie spokój po czym muszę się położyć. Jem powoli i zawsze o określonych porach, niestety ale to nie pomaga. Aczkolwiek po roku chodzenia na siłownię nadal nie odczuwam ogólnego powiększenia się apetytu. Ostatnio mialem tak nawet że jem na spokojnie mały posiłek (1 schabowy 3 ziemniaki i buraczki) i nagle dostaje odruchu wymiotnego. Jest to strasznie dla mnie niepokojące i nie wiem czy to sfera psychiczna czy fizyczna.
Na pytanie czy to sfera psychiczna czy fizyczna - niestety bez pogłębionej diagnozy nie da się odpowiedzieć. Warto to sprawdzić ze specjalistami. Można też próbować sięgać bo bardziej kaloryczne ale małe objętościowo posiłki czy przekąski oraz "wzmacniać" posiłki wysokokalorycznymi dodatkami jak np. oliwa, masło, miód, śmietanka. Istnieją tez metody wzmacniania posiłków za pomocą specjalnych preparatów doustnych lub dodawanych do potraw - te jednak należy ustalić indywidualnie ze specjalistą. Można próbować jeść częściej ale małe objętościowo posiłki. Sugeruję jednak przede wszystkim pogłębić diagnozę lekarską. Konsultacja dietetyczna też z pewnością pomoże w odpowiednim rozkładzie i komponowaniu posiłków biorąc pod uwagę zarówno stan zdrowia jak i cele.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Rozumiem Pana niepokój, dlatego też aby rozwiać wątpliwości polecam wizytę u gastrologa i wykonanie gastroskopii. Warto też poobserowować jakie stany emocjonalne towarzyszą jedzeniu, czy pojawia się napięcie, lęk itd. Wierzę, że zagadka zostanie niebawem rozwiązana i że poczuje się Pan lepiej.
Pozdrawiam ciepło
Witaj! Wydaje się, że Twoje problemy związane z jedzeniem mogą być związane z kilkoma czynnikami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi.

Jeśli chodzi o czynniki fizyczne, warto byłoby skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć choroby lub zaburzenia żołądka lub jelit, które mogą powodować dyskomfort po jedzeniu i odruchy wymiotne. Być może warto również porozmawiać z dietetykiem, który pomoże Ci skomponować plan żywieniowy, który będzie bardziej odpowiedni dla Twojego organizmu.

Jeśli chodzi o czynniki psychiczne, może warto byłoby zastanowić się, czy stres lub inne problemy emocjonalne nie przyczyniają się do Twojego dyskomfortu podczas jedzenia. Warto porozmawiać z terapeutą, który pomoże Ci zidentyfikować źródła stresu i radzić sobie z nimi w sposób zdrowy i skuteczny.

W każdym przypadku, ważne jest, aby pamiętać, że jedzenie powinno być przyjemnością, a nie źródłem dyskomfortu i niepokoju. Postaraj się zachować spokój i podejść do swojego problemu z otwartym umysłem. Z pomocą odpowiednich specjalistów, na pewno uda się znaleźć dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Dzień dobry,
Niestety bez szczegółowego wywiadu nie mogę odpowiedzieć czy to sfera psychiczna czy fizyczna.
Jak było wcześniej, przed siłownią? Czy jedzenie wtedy powodowało podobne reakcje? Czy odczuwasz w ostatnim czasie spadek nastroju/stres/napięcie? Warto się udać do psychodietetyka, który się temu przyjrzy z bliska i ewentualnie pokieruje dalej.

Eksperci

Jarosław Górnicki

Jarosław Górnicki

Alergolog

Warszawa

Anna Matyja

Anna Matyja

Psychoterapeuta

Oświęcim

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Krzysztof Buczyłko

Krzysztof Buczyłko

Alergolog

Łódź

Iwona Królik

Iwona Królik

Alergolog, Pulmonolog

Lublin

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 42 pytań dotyczących usługi: zaburzenia odżywiania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.