Witam mam 18 lat jestem mężczyzną, mój problem polega na tym że jestem dość zakompleksiony z powodu

3 odpowiedzi
Witam mam 18 lat jestem mężczyzną, mój problem polega na tym że jestem dość zakompleksiony z powodu wyglądu: kolor włosów (mam jasne a chciałbym mieć ciemne, to samo ze wzrostem nie jestem jakoś arcy wysokim 176 cm wzrostu. I to wszystko sprawia że czuje się nie męsko, zazdroszczę mężczyznom z ciemnymi włosami i z wyższym wzrostem a nawet kobietom w różnym wieku przede wszystkim w moim że tak się ładnie prezentują. Nawet kolor oczu mi sprawia dyskomfort choć mniejszy. ( Mam niebieskie oczy) i teraz jak to zmienić? Raczej tych cech zewnętrznych nie zmienię u siebie choć zależy mi na tym. Zwracam się z prośbą o pomoc do specjalistów o jakomś radę, doradztwo.
Szanowny Panie,
cechy wyglądu, które Pan opisuje jako swoje są powszechnie uważane za atrakcyjne. Zastanawiam się skąd myśl, że jest to powód do kompleksów? Zastanawia mnie również skąd u Pana tak duża koncentracja na wyglądzie? Jest wiele innych cech, które mogą świadczyć o atrakcyjności mężczyzny.
Często bywa tak, że pod tematem wyglądu kryje się wiele innych tematów, które wymagają przepracowania jak np. samoocena, brak poczucia własnej wartości, wpływająca na to wszystko trudna przeszłość. Zapraszam serdecznie na konsultację do mnie, lub innego specjalisty.
Jest to temat do przepracowania w trakcie psychoterapii.
Pozdrawiam ciepło.

Rozumiem, że odczuwasz niepokój związany z pewnymi cechami swojego wyglądu, a te myśli wpływają na twoje poczucie własnej wartości i pewność siebie. Ważne jest, abyś pamiętał, że każdy człowiek jest unikalny, a cechy fizyczne nie definiują całkowicie tożsamości czy wartości osobistej.

Oto kilka sugestii, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tymi uczuciami:

Samopoczucie emocjonalne: Zastanów się nad tym, co sprawia, że czujesz się zakompleksiony i zapisz te myśli. Czy te uczucia mają korzenie w konkretnych doświadczeniach czy porównywaniu się z innymi? Świadomość tych emocji może pomóc w zrozumieniu ich źródeł.
Akceptacja: Pracuj nad akceptacją siebie takim, jaki jesteś. To proces, który wymaga czasu i wysiłku, ale akceptacja własnego ciała i wyglądu może wpływać pozytywnie na zdrowie psychiczne.
Pozytywne myślenie: Zamiast skupiać się na tym, co chciałbyś zmienić, spróbuj skoncentrować się na swoich pozytywnych cechach. Każdy ma coś unikalnego i atrakcyjnego, więc zastanów się, co lubisz w sobie.
Rozwój osobisty: Skoncentruj się na aspektach swojego życia, które możesz kontrolować i poprawiaj swoje umiejętności, zainteresowania czy rozwój osobisty. To może pomóc w budowaniu pewności siebie niezależnie od cech fizycznych.
Rozmowa z profesjonalistą: Jeśli uczucia niepokoju czy zakompleksienia są trudne do przezwyciężenia samodzielnie, rozważ rozmowę z psychologiem czy terapeutą. Profesjonalista może pomóc w zrozumieniu korzeni tych uczuć i opracowaniu strategii radzenia sobie z nimi.
Pamiętaj, że wartość człowieka nie zależy od cech fizycznych, a poczucie własnej wartości może rozwijać się poprzez prace nad akceptacją siebie i kształtowaniem zdrowego podejścia do swojego wyglądu. Dobrego dnia.
Dzień dobry
Możemy mieć tutaj problem z nieadekwatnym obrazem samego siebie co powoduje zaniżenie samooceny i poczucia własnej wartości. Jest to temat do przepracowania i jestem też w stanie w tym pomóc.