Witam mam 19 lat I od niedawna mam problemy z zaśnięciem. Problem polega na tym że gdy dochodzi godz

2 odpowiedzi
Witam mam 19 lat I od niedawna mam problemy z zaśnięciem. Problem polega na tym że gdy dochodzi godzina 22 I pora spania to czuje strach, słyszę własne bicie serca, szybko oddech, dodatkowo gdy już zamykam oczy to czuje jakbym była obserwowana...boję się po prostu zasypiać.
Konsultacja z lekarzem pozwoli wykluczyć wszelkie choroby, dlatego do niej na początek zachęcam. Jeśli zostaną wykluczone polecam konsultację terapeutyczną, aby poszukać konstruktywnych rozwiązań, rozwinąć samoświadomość w kontekście doświadczania tych objawów.

Rozumiem, że problemy ze snem mogą być bardzo uciążliwe i wpływać na twoje codzienne funkcjonowanie. Objawy, które opisujesz, mogą wskazywać na występowanie lęków przed zasypianiem, które mogą mieć różne przyczyny.

Pierwszą rzeczą, którą chciałbym powiedzieć, to że twoje odczucia są ważne i zrozumiałe. Lęk przed zasypianiem może być bardzo przerażający i może prowadzić do trudności w zasypianiu oraz zaburzeń snu.

Oto kilka sugestii, które mogą ci pomóc:

Stworzenie spokojnej atmosfery przed snem: Spróbuj stworzyć spokojną i relaksującą atmosferę przed snem. Unikaj stymulujących aktywności, takich jak korzystanie z urządzeń elektronicznych czy oglądanie ekscytujących programów telewizyjnych przed snem. Zamiast tego, wypróbuj techniki relaksacyjne, takie jak czytanie książki, słuchanie spokojnej muzyki lub praktyka medytacji.

Regularny harmonogram snu: Staraj się zachować regularny harmonogram snu, wstawiając się i wstając o stałych porach każdego dnia. Regularne godziny snu mogą pomóc w regulacji cyklu snu i budzenia, co może poprawić jakość snu.

Techniki relaksacyjne: Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, progresywna relaksacja mięśniowa czy medytacja mogą pomóc zmniejszyć napięcie i stres, co może ułatwić zasypianie.

Rozmowa z terapeutą: Jeśli lęk przed zasypianiem utrzymuje się i utrudnia codzienne funkcjonowanie, rozważ rozmowę z terapeutą. Terapeuta może pomóc zidentyfikować przyczyny lęku przed zasypianiem oraz opracować strategie radzenia sobie z nim.

Unikanie kofeiny i innych substancji stymulujących: Ograniczenie spożycia kofeiny i innych substancji stymulujących, takich jak alkohol, przed snem może pomóc w zapewnieniu lepszej jakości snu.

Jeśli lęki przed zasypianiem utrzymują się i mają negatywny wpływ na twoje codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z terapeutą, który może pomóc zidentyfikować przyczyny lęku oraz opracować skuteczne strategie radzenia sobie z nim. Jeżeli zdecydujesz się szukać terapeuty, zapraszam, mam wolne terminy online