Witam, mam 19 lat, nie dawno wszedłem w dorosłe życie i od paru lat mocne problemy. Wychodząc z domu

5 odpowiedzi
Witam, mam 19 lat, nie dawno wszedłem w dorosłe życie i od paru lat mocne problemy. Wychodząc z domu opanowuje mnie wielki nie pokój strach przed ludźmi który wręcz paraliżuje u przy kontakcie jakimkolwiek jestem przestraszony, mam problem z przełykaniem śliny, czuje się obserwowany z każdej strony i przez wariacje mojej mimiki jakbym był jakiś upośledzony, bardzo bym chciał żeby w końcu coś się zmieniło w moim życiu bo bardzo cierpię, próbuje się otwierać na ludzi, wychodzić przełamywać bariery ale te lęki są jeszcze gorsze.
Rozumiem, że od dłuższego czasu zmaga się Pan z bardzo silnym lękiem społecznym, który sprawia, że każda próba wyjścia z domu czy kontakt z innymi osobami jest dla Pana niezwykle trudna. Objawy, które Pan opisuje – uczucie paraliżu, trudności z przełykaniem, poczucie bycia obserwowanym oraz kontrola mimiki – mogą wskazywać na silne zaburzenia lękowe, takie jak fobia społeczna. Mimo że próbuje się Pan otwierać i przełamywać te bariery, lęk staje się jeszcze bardziej intensywny, co tylko zwiększa cierpienie.

To, że podejmuje Pan wysiłki, by stawić czoła swoim lękom, jest bardzo ważnym krokiem. W takiej sytuacji pomocna może być terapia, szczególnie terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która jest jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z lękiem społecznym. Terapia ta pomaga zidentyfikować myśli, które nasilają lęk, oraz uczy, jak zmieniać te wzorce. W niektórych przypadkach pomocne może być również leczenie farmakologiczne, które pozwala złagodzić objawy i umożliwia skuteczniejszą pracę w terapii.

Jeżeli jeszcze Pan tego nie rozważał, zachęcam do skonsultowania się z psychologiem lub psychiatrą, aby uzyskać odpowiednie wsparcie i narzędzia, które mogą pomóc Panu w radzeniu sobie z tymi trudnościami.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online (pierwsza wizyta) - 200 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Zachęcam do skorzystania z terapii poznawczo-behawioralnej gdzie między innymi dowie się Pan więcej na temat lęku oraz jak podtrzymujemy lęk poprzez unikanie i zachowania zabezpieczające, jak myśli wpływają na nasze emocje. W bezpiecznych warunkach będzie mógł Pan się przyjrzeć swoim negatywnym myślą, monitorować je oraz ćwiczyć między innymi sytuacje społeczne, które budzą lęk. Życzę powodzenia.
Dzień dobry, zachęcam do skonsultowania się z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. W trakcie terapii CBT miałby Pan szanse poznania wpływu myśli na emocje, objawy fizyczne i zachowanie.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Dzień dobry, Bardzo dobrze, że napisałeś i szukasz pomocy – to już ogromny krok w stronę zmiany. Twoje odczucia związane z lękiem i stresem w kontaktach z innymi mogą być bardzo trudne do zniesienia, ale ważne jest, że chcesz nad tym pracować. Chciałbym zaproponować kilka perspektyw oraz technik, które mogłyby pomóc Ci lepiej zrozumieć i radzić sobie z tymi lękami.

1. Zrozumienie Twoich lęków
To, co opisujesz – silny niepokój w sytuacjach społecznych, uczucie bycia obserwowanym, trudności z kontrolowaniem mimiki i problem z przełykaniem śliny – to objawy, które mogą wskazywać na fobię społeczną (zwaną również zaburzeniem lęku społecznego). Jest to rodzaj lęku, który powoduje, że kontakty z ludźmi wywołują ogromny stres i uczucie, że jesteś oceniany lub obserwowany. Może to prowadzić do takich fizycznych objawów, jak trudności z oddychaniem, drżenie, suchość w ustach i problemy z przełykaniem.

2. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)
W Twojej sytuacji terapia poznawczo-behawioralna może być bardzo pomocna. Jej celem jest zidentyfikowanie myśli i przekonań, które nasilają lęk, a następnie nauczenie się, jak je zmienić. Terapia skupia się na tym, aby nauczyć Cię nowych, zdrowszych sposobów reagowania w stresujących sytuacjach. Oto kilka obszarów, na które moglibyśmy się skupić:

Automatyczne myśli: Gdy odczuwasz lęk, często pojawiają się w głowie automatyczne myśli, które podsycają uczucie niepokoju. Na przykład, możesz myśleć: "Wszyscy się na mnie patrzą i oceniają mnie", "Na pewno zauważają, że coś jest ze mną nie tak". W terapii poznawczo-behawioralnej pracowalibyśmy nad tym, aby te myśli zakwestionować i nauczyć się bardziej realistycznych interpretacji sytuacji.

Ekspozycja na lęki: Chociaż teraz próby "przełamywania się" mogą wydawać się jeszcze bardziej stresujące, w terapii stosujemy technikę stopniowej ekspozycji na lęki. To znaczy, że powoli, w kontrolowany sposób, stawiamy czoła sytuacjom, które wywołują strach, zaczynając od mniej stresujących, a kończąc na bardziej wymagających. Robi się to krok po kroku, tak aby dać Ci czas na adaptację.

Techniki relaksacyjne: Nauka technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie czy trening autogenny, może pomóc w radzeniu sobie z fizycznymi objawami lęku, jak trudności z przełykaniem czy napięcie mięśniowe. Kiedy uczysz się kontrolować fizyczne reakcje swojego ciała, zyskujesz większe poczucie kontroli nad sytuacją.

3. Praca nad samoakceptacją
Często osoby z lękiem społecznym mają trudności z akceptacją siebie i obawiają się, że są oceniane negatywnie przez innych. Twoje poczucie, że jesteś "obserwowany" z każdej strony, może wynikać z przekonań, że coś z Tobą jest "nie tak". W rzeczywistości jednak większość ludzi jest skoncentrowana na sobie i rzadko ocenia innych tak surowo, jak my oceniamy sami siebie. W terapii pracowalibyśmy nad wzmocnieniem Twojej samooceny, co mogłoby pomóc Ci w bardziej pozytywnym odbieraniu samego siebie.

4. Małe kroki ku zmianie
Walka z lękiem może być frustrująca, zwłaszcza kiedy masz wrażenie, że im bardziej się starasz, tym gorzej się czujesz. Warto jednak pamiętać, że zmiana wymaga czasu, a postęp nie zawsze jest liniowy. Nie musisz robić wszystkiego naraz – małe kroki i regularna praca nad sobą mogą przynieść znaczące efekty. Nawet jeśli na początku coś wydaje się trudne, stopniowa ekspozycja na lęk i praca nad myślami mogą pomóc Ci przełamywać bariery.

5. Wsparcie terapeutyczne
Zdecydowanie warto rozważyć rozpoczęcie regularnej terapii z psychoterapeutą. Taka praca pozwoli Ci nie tylko lepiej zrozumieć przyczyny Twojego lęku, ale również nauczyć się skutecznych technik radzenia sobie z nim. Terapeuta pomoże Ci w stopniowym budowaniu poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacjami społecznymi.

Co dalej?
Nie jesteś sam z tym problemem, a lęk społeczny jest czymś, nad czym można pracować i osiągnąć znaczącą poprawę. Jeżeli zdecydujesz się na terapię, będziemy wspólnie budować narzędzia, które pozwolą Ci odzyskać kontrolę nad swoim życiem i zacząć czuć się swobodniej w otoczeniu innych ludzi. To długi proces, ale z czasem poczujesz, że Twoje lęki maleją, a Ty odzyskujesz większą pewność siebie.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej, zawsze możesz napisać. Cieszę się, że podjąłeś pierwszy krok, szukając pomocy!
Skoncentrowałbym się na Pana subiektywnym doświadczeniu lęku i trudności związanego z byciem w świecie i relacjami z innymi. Zamiast patrzeć na te lęki wyłącznie w kategoriach psychopatologicznych, starałbym się zrozumieć, co ten lęk mówi o Pana byciu w świecie i jak można odnaleźć autentyczność w tej trudnej sytuacji. Zapytałbym Pana o Pańskie relacje z innymi, lęki dotyczące bycia ocenianym, i jak te lęki wpływają na poczucie bycia w świecie. Skupiłbym się na pomocy w zrozumieniu, w jaki sposób te doświadczenia kształtują Pana tożsamość, a także jak można odzyskać poczucie autentyczności i swobody w relacjach z ludźmi. Zapraszam