Witam. Mam 20 lat. Uczestniczyłam dwa lata temu w wypadku samochodowym . Podejrzewam u siebie zaburz

3 odpowiedzi
Witam. Mam 20 lat. Uczestniczyłam dwa lata temu w wypadku samochodowym . Podejrzewam u siebie zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego, ataki paniki. Czytałam o nich w internecie . Chciałabym dowiedzieć co tak naprawdę mi jest od lekarza, bo uważam że mówienie mojej rodzinie ,że coś mam po przeczytaniu pewnych informacji w internecie jest głupie. Bałam się umówić na wizytę prywatnie u psychiatry jednak to zrobiłam. Boję się tej wizyty. Nigdy nie byłam u takiego lekarza . Moja rodzina uważa, że do psychiatry chodzą wariaci albo ludzie którzy ich udają żeby dostawać rentę. Chcę pójść ale się boję. Mogę zrezygnować z tej wizyty. Nikt oprócz mnie z mojej rodziny nie wie, że się umówiłam. Nie chce żadnych leków przyjmować. Zgodziłabym się na psychoterapię gdyby mi zaproponowano.Czy do psychologa również mogę z tym pójść ? Psychologów się nie boję bo chodziłam do nich..Czy lepiej do psychiatry?
Dzień dobry. Psychiatra może pomóc w postawieniu właściwej diagnozy, czyli co konkretnie Pani dolega oraz (w razie potrzeby) przepisać odpowiednie leki, np. ułatwiające zasypianie, przeciwlękowe. Psycholog, psychoterapeuta natomiast pomoże Pani uporać się z traumą i emocjami. Czasami taka diagnoza od psychiatry pomaga terapeucie wstępnie zorientować się, w czym leży problem. Mam nadzieję, że odpowiedziałam na pytanie. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
uczestnictwo w wypadku samochodowym, to wyjątkowo stresująca sytuacja, która może wywołać zespół stresu pourazowego. Do postawienia odpowiedniej diagnozy kluczowa będzie odpowiedź na takie pytania jak: czy poczucie lęku i ataki paniki pojawiały się przed wypadkiem? Czy obecnie ma Pani tzw. flashbacki, czyli powracające wspomnienia, "migawki" z tego wydarzenia, które nie są zależne od Pani i pojawiają się same z siebie? Czy jakieś konkretne sytuacje wywołują u Pani ataki paniki lub poczucie lęku? Czy te sytuacje można powiązać z wypadkiem samochodowym (np. poczucie lęku przy wsiadaniu do samochodu, atak paniki przy usłyszeniu jakiegoś konkretnego dźwięku, który słyszała Pani podczas wypadku)? Trafną diagnozę może postawić zarówno lekarz psychiatra jak i psycholog / psychoterapeuta, dlatego może Pani udać się równie dobrze do psychiatry, jak i psychologa. Rozumiem, że jest Pani trudno, bo prawdopodobnie nie czuje Pani wsparcia od swojej rodziny, która ma swoje konserwatywne, krzywdzące poglądy, dotyczące dbania o własne zdrowie psychiczne. Zapewniam Panią jednak, że wizyta u psychiatry, jak i ewentualne przyjmowanie leków, może być bardzo pomocne w wyciszeniu najbardziej dokuczliwych objawów. Stosujemy obecnie leki o różnym mechanizmie działania, niektóre z nich wpływają na to, by w mózgu zwiększyła się ilość "hormonów szczęścia", inne mają za zadanie wyciszyć zbyt mocną reakcję układu nerwowego na konkretne bodźce. Warto byłoby zastanowić się z jakiego powodu nie przewiduje Pani przyjmowania leków i czy nie jest to bardziej przekonanie Pani rodziny, a nie Pani własne. Wspomina Pani o tym, że zgodziłaby się Pani na psychoterapię, gdyby Pani ją zaproponowano – myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby umówienie się do psychologa / psychoterapeuty i rozpoczęcie terapii z własnej inicjatywy. Formalnie, ani psycholog, ani psychiatra nie musi zlecać lub proponować psychoterapii, by taka mogła się odbyć. Pozdrawiam serdecznie serdecznie, Marcel Mitraszewski.
Proszę zadbać o siebie w tej sytuacji. Tu chodzi o Pani zdrowie. Rodzina niech mówi co chce. Sama Pani czuje , że potrzebuje pomocy. Zarówno wizyta u psychiatry jak i u psychologa jest dobrym rozwiązaniem. życzę powodzenia ! :)