Witam mam 20 lat zapoznałam się z wątkami o hipnozie czy można usunąć z pamieci złe wspomnienie o pe

2 odpowiedzi
Mam 20 lat zapoznałam się z wątkami o hipnozie czy można usunąć z pamieci złe wspomnienie o pewnej osobie czy hipnozer ma taką zdolność ?Od 5 MIESIECY Mam depresję z myślami samobójczymi, nie jestem w stanie wytrzymać sam z sobą.Znalałem tez artykuł że mozna zobojętnic wspomnienia pacjenci otrzymują substancje zobojętniające, przywołują wspomnienia, a potem gdy przywołują je ponownie bez tych substancji emocje również ulegają osłabieniu.Chcę ją wymazać z pamięci Uśmierzyć ból duszy.. Psychoterapia w tym przypadku raczej nie pomoże może jest jakiś lek
Szanowny Panie, Pana pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Do tej pory naukowcy trudzą się nad tym problemem. Technicznie patrząc, nie można w sposób wybiórczy i dokładny usunąć konkretnego wspomnienia, choć takie eksperymenty naukowe były i są przeprowadzane zarówno za pomocą hipnozy, jak i elektrowstrząsów. Dodatkową trudnością jest fakt, iż im mocniejsze są wspomnienia, tym większy problem, gdyż ta moc jest osadzona w jakimś kontekście i procesie, np. czasowym. Także nie wiadomo jakie skutki mogą się pojawić po takiej próbie.
Ale jest inne rozwiązanie, które może pomóc w przepracowaniu zdarzeń traumatycznych i obniżeniu bądź zniwelowaniu cierpienia, jakie Pan odczuwa. Jest nim m.in. metoda EMDR (ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing - Desensytyzacja i przetwarzanie doznań emocjonalnych). Nie twierdzę, że ona na pewno Panu pomoże, ale liczne badania wskazują, iż ma dosyć dużą skuteczność, zwłaszcza w obszarach zaburzeń posttraumatycznych. Drugim rozwiązaniem, nawiązującym w pewien sposób do Pana oczekiwań związanych z hipnozą, jest hipnoza ericksonowska. Jest to autorski pomysł Miltona Ericksona, amerykańskiego psychiatry i psychologa, bazujący na technice transu. Co jest ważne, według mnie, na co trzeba zwrócić uwagę? Cokolwiek Pan postanowi, powinien Pan udać się do profesjonalisty - psychologa/psychoterapeuty, który ma udokumentowane doświadczenie w tych metodach, czyli posiada certyfikaty ukończenia kursów z ww metod.
A teraz wątek dotyczący leków. Sam lek nie jest w stanie pomóc Panu zapomnieć, a można się nawet w przyszłości uzależnić. Jeśli Pan uda się do psychologa/psychoterapeuty, to może on, po rozmowie z Panem uznać, iż powinien Pan również udać się do psychiatry, aby uzyskał Pan wsparcie farmaceutyczne. Bardzo często, w przypadku zdiagnozowanej depresji, wdraża się podwójną ścieżkę terapeutyczną: psychoterapię i farmakoterapię. Osobiście, bardzo Pana proszę, aby zadbał Pan o siebie jak najszybciej!!! Pozdrawiam. Maria Christowa-Dobrowolska

Bardzo proszę o konsultację z psychiatrą. To o czym Pan mówi, jest raczej niemożliwe natomiast forma pytania, jego treść jest z wielu względów bardzo niepokojąca.