Witam. Mam 22 lata i mam problem z jedzeniem warzyw i owoców. Nie przeszkadza mi to w życiu codzie

3 odpowiedzi
Witam.
Mam 22 lata i mam problem z jedzeniem warzyw i owoców. Nie przeszkadza mi to w życiu codziennym bo już się przyzwyczaiłam i jestem okazem zdrowia. Od rodziny dowiedziałam się, że jako dziecko (około 3 lat) uwielbiałam jeść warzywa ale gdy zachorowałam na salmonellę przestałam je jeść. Na przestrzeni lat udało mi się odrobinę poszerzyć moją dietę. Jestem w stanie zjeść np zupę krem, jem także dynię i bataty (oraz oczywiście ziemniaki). Nie jestem w stanie nawet powąchać niektórych warzyw lub owoców bo mnie mdli a co dopiero je włożyć do ust. Głównie mam problem z ich zapachem i teksturą. Co może być powodem i czy mogłabym to jakoś zmienić? Dodam tylko, że wielokrotnie próbowałam się przełamać i w przypadku dyni mi się udało ale na tym się mój postęp zatrzymał.
Dzień dobry, na pewno warto powoli pracować nad próbą włączenia do żywienia coraz większej ilości warzyw i owoców. Powodu awersji mogą być różne. Czasem to aspekty psychologiczne, czasem nadwrażliwość sensoryczna w buzi (do pracowania z neurologopedą), a czasem mogą być to trwające infekcje w formie przewlekłej (konieczna dalsza diagnostyka pod kątem infekcji bakteryjnych i pasożytniczych). Zapraszam do kontaktu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, zapewne przeżycia związane z chorobą są nadal głęboko obecne w Pani psychice, stąd niechęć do warzyw i podświadoma obawa, że choroba powróci. Pomocna może być psychoterapia we współpracy z dietetykiem. Najważniejszy jest pierwszy krok, który już Pani uczynilła, szukając wsparcia i pomocy w rozwiązaniu problemu. Gratuluję i zapraszam do kontaktu.
Twoje trudności z jedzeniem warzyw i owoców mogą wynikać z reakcji sensorycznych i psychologicznych powiązanych z wcześniejszym doświadczeniem choroby. Mdłości na zapach i teksturę mogą tworzyć barierę w jedzeniu tych pokarmów. Możesz spróbować stopniowo wprowadzać warzywa i owoce w formie, która jest dla Ciebie bardziej komfortowa, np. w zupach czy smoothie. Warto również rozważyć pracę z psychodietetykiem, który pomoże przełamać te bariery i dostosować dietę do Twoich potrzeb. Cierpliwość i eksperymentowanie z różnymi metodami przygotowania mogą pomóc w stopniowym oswajaniu się z tymi pokarmami.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.