Witam mam 22 lata w ubiegłym roku stwierdzono u mnie epizod depresji umiarkowanej odłożyłam leki. Po
3
odpowiedzi
Mam 22 lata w ubiegłym roku stwierdzono u mnie epizod depresji umiarkowanej odłożyłam leki. Po około 5 miesiącach zaczęły pojawiać się u mnie poranne lęki, nudności, napięcie mięśniowe oraz pogorszony apetyt. Czuję się dobrze w ciągu dnia ale poranne lęki przeszkadzają mi w codziennym normalnym funkcjonowaniu.
Leki psychotropowe działają podobnie do leków przeciwbólowych to znaczy działają na objawy a nie redukują przyczyny depresji czy analogicznie przyczyny bólu. Czasem są potrzebne, aby pacjent mógł lepiej pracować w terapii, aby mógł się skupić na procesie terapeutycznym, a nie na swoich dolegliwościach, które potrafią być tak uciążliwe, że ciężko jest mu myśleć o czymkolwiek innym. Po pewnym czasie można leki odstawić, ale zawsze pod okiem specjalisty w sposób stopniowy i przemyślany. W przypadku depresji przede wszystkim wskazana jest jednak terapia. Objawy depresji, lęku nie biorą się znikąd. One mają swoje podłoże w psychice. Wynikają z takiego a nie innego sposobu myślenia danej osoby na temat siebie, a także innych ludzi i świata. Ten specyficzny dla każdego człowieka sposób myślenia tworzy się na bazie naszych doświadczeń. A utrwalone przekonania, schematy myślowe, które nie zawsze są dla nas dobre uruchamiają się najczęściej w sytuacjach jakichś kryzysów życiowych. Aby poradzić sobie długofalowo z depresją, z lękiem należy zatem podjąć terapię, która umożliwi dotarcie do źródeł tych zaburzeń i pomoże wypracować odpowiednie rozwiązania. Takie objawy są po to, aby zwrócić naszą uwagę na fakt, że coś w naszym życiu dzieje się nie tak, że należy coś zmienić. Nasz organizm domaga się, abyśmy zajrzeli w siebie i dokonali prawdziwych zmian. Leki tylko chwilowo złagodzą bolączki, ale nie usuną prawdziwej przyczyny zaburzeń. Zachęcam zatem do podjęcia terapii.
Życzę powodzenia.
Natalia Orzechowska
Życzę powodzenia.
Natalia Orzechowska
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Czego dotyczą Pani poranne lęki,? Czy występuję codziennie? Jakie czynniki albo zachowania mogą mieć wpływ na ich występowanie? To jest temat który warto by było rozwinąć… Pani opis sytuacji jest bardzo skąpy, a wnioski wysnute na jego podstawie mogą być raczej niepewne… Prawdopodobnie spodziewała się Pani konkretów w odpowiedzi, ale tu jest tak wiele możliwości że zdecydowanie polecam spotkanie z psychologiem. Dobrze przeprowadzona indywidualna terapia da Pani większą świadomość i da narzędzia które pozwolą uporać się z uciążliwymi dolegliwościami. Zaczęłabym tutaj od konsultacji z psychologiem pracującym metodą behawioralną.
Poranne lęki i objawy fizyczne, takie jak napięcie mięśniowe i nudności, mogą być sygnałem, że warto ponownie rozważyć terapię lub skonsultować się z psychiatrą. Nawet jeśli w ciągu dnia czujesz się lepiej, poranne lęki mogą wskazywać na nierozwiązane problemy. Warto rozważyć terapię poznawczo-behawioralną, która skutecznie pomaga w radzeniu sobie z lękiem, oraz ponowną ocenę leczenia farmakologicznego, jeśli będzie to potrzebne.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.