Witam, Mam 23 lata i 158 cm wzrostu. Ostatnio mam problem z wagą ponieważ od początku stycznia przy

2 odpowiedzi
Witam,
Mam 23 lata i 158 cm wzrostu. Ostatnio mam problem z wagą ponieważ od początku stycznia przytyłam z wagi 48 do 51kg. Nie zmieniłam mojej aktywności fizycznej, nawet staram się ją zwiększyć. Próbuje schudnąć do wagi 48kg, ale odnoszę odwrotny efekt, ponieważ waga idzie w górę. W ciągu dnia nie mam zbyt dużej aktywności ze względu ma prace siedząca, ale 5/6 dni w tygodniu wykonuje treningi interwałowe lub kardio. Jem 1300/1500 kcal dziennie. Zastanawiam się nad wykonaniem badań hormonalnych, jednak nie do końca wiem jakie one powinny być. Na przełomie listopada i grudnia badałam hormony tarczycy, które były w normie. Dodam również, ze mam nieregularne okresy. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Witam. Czy jakie parametry tarczycowe zostały wykonane? Jeśli nie badała Pani pełnego profilu hormonów i przeciwciał przeciwtarczycowych to zalecam dorobić te badania. Inna przyczyna problemu redukcji masy ciała mogą być zaburzenia hormonalne (estrogen i progesteron) - warto by tez udać się do endokrynologa lub ginekologa., aby zdiagnozować problem. Czy Pani wykonywała również profil lipidowy?
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Oprócz badań zleciłabym również zwiększenie delikatnie kaloryki diety. 1300/1500 kcal to dość mało, nawet przy pracy siedzącej. Długotrwale stosowana restrykcja kaloryczna może mieć wpływ na stężenia hormonów, tym samym na nieregularne miesiączki. Może się okazać, że zwiększenie kaloryki do tzw. "zera kalorycznego" (w Pani przypadku to około 1800 kcal) na okres około miesiąca wpłynie pozytywnie na stabilizację masy ciała. Po tym czasie znowu może Pani zredukować ilość kalorii - bardzo możliwe, że wtedy waga pójdzie w dół. W celu bardziej szczegółowej porady musiałabym przeanalizować Pani sposób odżywiania.
PS. 51 kg przy Pani wzroście to bardzo dobry wynik. Pozdrawiam :)