Witam. Mam 24 lata i od nie dawna pojawiły się u mnie stany lekowe. Kilka miesięcy temu podczas jazd
2
odpowiedzi
Mam 24 lata i od nie dawna pojawiły się u mnie stany lekowe. Kilka miesięcy temu podczas jazdy autobusem na uczelnie zaczęłam bardzo panikować gdy ten stopniowo się zapełniał. Gdy dojechałam kręciło mi się w głowie i ledwo doszłam do budynku. Tam została wezwana karetka a ja dowiedziałam się ze to musza być stany lekowe. Pomyślałam ze może to jest spowodowane hormonami które biorę od roku ze względu na ciągle pojawiające się torbiele na jajnikach. Telefonicznie uzgodniłam z lekarzem że odkładam plastry hormonalne i skierowałam się na pierwsza wizytę do psychologa. Postanowiłam poprosić panią psycholog o inna metodę nie związana z lekami. Jednak że gdy myślałam że z tego wyszłam pojawiły się kolejne ataki. Zawsze w momencie kiedy miałam jechać gdzieś sama. Zaznaczam to gdyż dużo lepiej się czuje na zakupach w towarzystwie z mamą. Zawsze byłam strachliwa i nieśmiała wobec rówieśników, jednak nigdy nie bałam się jechać kogoś odwiedzić. Czy to coś poważnego? Bardzo się martwię ponieważ zaczęłam niedawno studia i kiedy się to pojawiło nie byłam w stanie iść na zajęcie. W domu czuje się dobrze chyba że pomyśle o tym że muszę gdzieś jechać. Zdarzało się jednak że szłam na imprezę i nic się nie działo. Wiem że stany lekowe nasilają się gdy zbliża się miesiączka a także w niedalekim odstępie po niej. Nie wiem czy to tylko przez napięcie miesiączkowe moje lęki nasilają się, czy fakt iż długo brałam hormony i często je zmieniałam (bo mi szkodziły) mocno odbiły się na moim zdrowiu. Proszę o pomoc, nie wiem gdzie powinnam się z tym udać.
Odpowiednim krokiem będzie konsultacja z lekarzem, który zalecił terapie hormonalna, podstawowa diagnostyka (ogólna kontrola stanu zdrowia). Pomocny również może okazać się powrót do korzystania ze wsparcia psychologa. Zapraszam do kontaktu.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Pani postąpiła słusznie zadając tutaj pytanie i bardzo dobrze opisała swoją sytuację. Objawy opisane przez Pani są typowe dla agorafobii. Jest to rodzaj zaburzenia lękowego, które wiąże się ze strachem przed otwartymi przestrzeniami, zatłoczonymi miejscami itp. - aż do ataków paniki. Jak każde zaburzenie lękowe, agorafobię można skutecznie leczyć za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej. Zwykle potrzeba od 8 do 20 sesji terapeutycznych, aby zmniejszyć strach do możliwego do opanowania poziomu. Życzę Pani skutecznej psychoterapii i szczęśliwego życia bez lęku i cierpienia.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.