witam, mam 24 lata i od około 2018 zaczęła się u mnie depresja, nerwica lękowa a niedawno okazało si

1 odpowiedzi
witam, mam 24 lata i od około 2018 zaczęła się u mnie depresja, nerwica lękowa a niedawno okazało się że również i ADHD. nie przeszedłem terapii wszak dostałem leki na ADHD(welbox). od kilku dni mam okropny problem, do sedna - okropnie boję się śmierci, a raczej tego co jest po niej, przeraża mnie pustka, czuję taką okropną nostalgię myśląc że stracę wtedy wszystko - wspomnienia, zmysły, świadomość, że poprostu zniknę a świat będzie trwał dalej a ja nawet nie będę wiedzieć że coś się dzieje, że ogólnie nie będę wiedział czegokolwiek, bo będę martwy. okropnie mnie to wyczerpuje psychicznie bo ta myśl pojawiła się nagle podczas oglądania filmików które ukazują to jak ludzie umierają, doszła refleksja właśnie o tym że co będzie po i wtedy się zaczęło - histeria, ataki paniki, natrętne myśli i leki. teraz jestem poprostu oszołomiony tym wszystkim, ciężko mi się z tym pogodzić… co prócz terapii i leków mogę zrobić żeby mieć to poprostu gdzieś i żyć dalej jak normalna osoba, zamiast porostu siedzieć i czekać na najgorsze myśląc co będzie po o ile będzie. długie pytanie ale treściwe. dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie :)
Opisuje Pan trudną sytuację, w której lęk przed śmiercią i nieznanym po niej wpływa na codzienne samopoczucie, zwłaszcza w kontekście zdiagnozowanych trudności takich jak depresja, zaburzenia lękowe i ADHD. To naturalne, że egzystencjalne pytania o życie i śmierć mogą budzić silne emocje, jednak u osób zmagających się z problemami natury psychicznej te myśli często stają się bardziej natrętne i przytłaczające. Warto pamiętać, że nie musi Pan zmagać się z tym sam. Oprócz terapii i leczenia farmakologicznego można rozważyć dodatkowe działania, które pomogą osłabić intensywność lęków i skupić się na teraźniejszości. Praktykowanie uważności, ćwiczeń oddechowych oraz technik relaksacyjnych może pomóc w opanowaniu natrętnych myśli i skierowaniu uwagi na tu i teraz. Budowanie sensu życia w bieżących aktywnościach, pasjach czy relacjach może zmniejszyć trudność mierzenia się z tym, co niepewne i nieuchwytne. Rozmowa z zaufanymi osobami lub grupą wsparcia pozwoli poczuć, że nie jest Pan sam w swoich odczuciach, natomiast zapoznanie się z różnymi filozoficznymi czy duchowymi podejściami do tematu śmierci może pomóc w odnalezieniu perspektywy dającej większy spokój. Jeśli te strategie nie przyniosą ulgi, warto ponownie skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, którzy pomogą dobrać odpowiednie metody pracy nad lękiem i towarzyszącymi mu myślami.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Joanna Wosiak

Joanna Wosiak

Psycholog

Krośniewice

Kornel Miszk

Kornel Miszk

Psycholog

Gdańsk

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 330 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.