Witam, Mam 25lat, mój chłopak jest pół roku młodszy ode mnie. Jesteśmy razem od 6-7miesięcy. Nasz

3 odpowiedzi
Witam,
Mam 25lat, mój chłopak jest pół roku młodszy ode mnie. Jesteśmy razem od 6-7miesięcy. Nasz związek dość szybko się rozwijał i zamieszkaliśmy razem. Są między nami małe kłótnie, ale gdy dochodzi do spotkań z moimi znajomymi. To nie ma spotkania w którym byśmy się nie pokłócili a co najgorsze, moi znajomi zaczynaja go nietolerować, boja się że coś się że ze spokojnego spotkania/ imprezy rozwijają się sprzeczki, kłótnie, w którym komuś mogą puścić nerwy. Jest osoba, która może kogoś skrytykować, ale gdy sam jest krytykowany to się obraża, czasami uważa się za osobę z tak zwanych wyższych sfer. Co ja uważam ze wcale tak nie jest. Znajomi mówią mi ze próbują go traktować jak „jajko” żeby tylko nie popsuć zabawy. Ciężko mi jest teraz z tym bo go kocham, ale jestem osoba też dość towarzyska i smutno mi gdy boje się pójść na spotkanie, żeby coś się nie stało.
Rozmawiam z nim, mowi ze spróbuje ich przeprosi i porozmawiać. Ale ja mam wraznie, ze oni maja już opinie wyrobiona i ciężko będzie to zmienić. Jak ja mam się zachowywać? Nie chce zmuszać ani ich ani jego do spotkań, ale tez sama nie chce z nich w pełni zrezygnować. Jak tez jemu pomoc, bo może on w głębi ma jakieś problemy i przez to się tak zachowuje? Proszę o radę.
Dzień dobry, możliwe, że Pani chłopak nie czuje się pewnie w kontaktach z Pani znajomymi. Czasem na skutek trudnych doświadczeń z dzieciństwa, z relacji w rodzinie albo środowisku rówieśniczym lub szkolnym dorosła osoba nie potrafi czuć się jak pełnowartościowy człowiek i uczestnik interakcji społecznych. Może wówczas podświadomie zachowywać się w sposób, który odsunie partnera od innych ludzi aby mieć go na wyłączność. Taką mam hipotezę na podstawie Pani opisu, nie wiem czy słuszną. Rozumiem, że chciałaby Pani tworzyć udany związek i utrzymać obecne relacje przyjacielskie/towarzyskie. To zdrowa i normalna potrzeba. Trudno jest poradzić sensownie w krótkiej wiadomości. Proponuję aby skorzystała Pani z konsultacji z psychoterapeutą, który będzie w stanie dokładniej rozpoznać Pani sytuację i potrzeby oraz pomóc rozwiązać problem. Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie, Emilia Szymanowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry.
Wydaje się, iż sytuacje grupowe uruchamiają w Pani partnerze jakieś dezadaptacyjne mechanizmy, które, jak przypuszczam, mogą być następstwem jakiś własnych trudnych doświadczeń w środowisku domowym lub rówieśniczym. Z jakiś powodów jest mu trudno wejść w grupę i uczestniczyć w niej na panujących tam zasadach. Może to być spory problem, biorąc pod uwagę, że życie w związku romantycznym nie odbywa się w odosobnieniu społecznym, ale wiąże się z kontaktami na zewnątrz, które mogą wnosić wartość w ten związek. Może warto byłoby zaproponować partnerowi konsultację u psychoterapeuty, która byłaby szansą na bliższe przyglądnięcie się tej sprawie wraz z bezstronną osobą. Pozdrawiam, Kamila Zaleńska- Hajduk
Rozumiem, że sytuacja jest dla Ciebie trudna. Warto rozważyć kilka sugestii zawartych poniżej:
-Otwarta Komunikacja: Rozmawiajcie ze sobą szczegółowo o swoich uczuciach i obawach. Dzielcie się tym, co Was niepokoi.
-Akceptacja Różnic: Staraj się zrozumieć perspektywę swojego chłopaka i pamiętaj, że każdy ma inne doświadczenia i punkt widzenia.
-Podjęcie Inicjatywy: Zachęcaj go do rozmowy o ewentualnych trudnościach, jakie może odczuwać. To może pomóc w zrozumieniu jego perspektywy.
-Wzajemne Szanowanie Granic: Szanujcie nawzajem swoje granice. Nie zmuszajcie się do sytuacji, które sprawiają, że czujecie się nieswojo.
-Rozważcie Terapię Par: Jeśli sytuacja pozostaje nierozwiązana, terapia par może być miejscem, gdzie będziecie mogli skutecznie pracować nad waszą relacją.
Pamiętaj, że ważne jest, abyście wzajemnie szanowali i wspierali siebie w trudnych chwilach. Wspólna praca nad związkiem może przynieść pozytywne zmiany. Jeśli jednak sytuacja pozostanie trudna, rozważcie skorzystanie z profesjonalnej pomocy terapeuty. Wszystkiego dobrego.

Eksperci

Katarzyna Bielak

Katarzyna Bielak

Psycholog

Lublin

Piotr Szyłejko

Piotr Szyłejko

Psycholog

Warszawa

Agnieszka Carnevale

Agnieszka Carnevale

Psychoterapeuta

Łódź

Anna Matyja

Anna Matyja

Psychoterapeuta

Oświęcim

Małgorzata Ziółkowska

Małgorzata Ziółkowska

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 101 pytań dotyczących usługi: kryzys w związku
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.