Witam, Mam 27 lat i jestem 6 lat po jednostronnej orchidektomii, przeprowadzonej ze względu na raka

1 odpowiedzi
Witam,
Mam 27 lat i jestem 6 lat po jednostronnej orchidektomii, przeprowadzonej ze względu na raka jądra. W trakcie leczenia zostałem poinformowany o braku wpływu orchidektomii na układ hormonalny, ponieważ jak usłyszałem "jedno jądro jest w stanie pracować za drugie i zachować homeostazę gospodarki hormonalnej". Niestety z każdym kolejnym rokiem po zakończeniu leczenia zacząłem zauważać coraz większe problemy zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej, tj. problemy z nauka/koncentracja, osłabienie, problemy z masą mięśniową, coraz niższe libido oraz zaczęły pojawiać się problemy z erekcją. Robiłem kilka razy badanie kortyzolu, który był w normie. Natomiast jako, że problemy urosły już do bardzo dużej rangi, postanowiłem wykonać badania: testosteronu, estradiolu, LH, DHEA-S, SHGB, bHCG oraz prolaktyny. Poziom DHEA jest blisko 50% powyżej normy, estradiol lekko powyżej normy (45 pg/ml), SHGB 12 nmol/L przy normie 18-54, natomiast testosteron na dolnej granicy (3,8ng/ml). Hormony tarczycy w normie. Urologicznie wszystko jest w normie i nie zauważono jakichkolwiek odstępstw. Chciałem zapytać ogólnie jak wygląda dalsza diagnoza oraz jakie są możliwości terapii. Oczywiście sprawa będzie skonsultowana ze specjalistą.
Dzień dobry, najpierw wskazane jest uzupełnienie diagnostyki. Następnie w przypadku stwierdzenia faktycznie hipogonadyzmu ustalenie rodzaju. Od tego będzie zależeć dalsze podstępowanie, niezmiernie ważna bedzie kwestia wieku prokreacyjnego i ewentualnej chęci posiadania potomstwa- to przede wszystkim wpłynie na dobór terapii. W przypadku hipogonadyzmu możliwości leczenia dzielimy zasadniczo na terapię zastępczą testosteronem bądź hormonoterapia, która ma na celu zwiększenie wydzielania własnego testosteronu. Są konkretne wskazanai i przeciwwskazania do różnych terapii. Dlategoteż określenie jakie są możliwości leczenia u Pana jest możliwe dopiero na konsultacji i po pogłębieniu diagnostyki.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Jolanta Korzeniowska

Jolanta Korzeniowska

Endokrynolog

Starogard Gdański

umów wizytę
Iwona Ciuba

Iwona Ciuba

Endokrynolog

Zamość

Maciej Somerla

Maciej Somerla

Endokrynolog

Racibórz

umów wizytę
Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 78 pytań dotyczących: Konsultacja endokrynologiczna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.