Witam mam 29 lat i przytyłem kilka lat temu przez złe nawyki i leki psychiatryczne i być może niedoc

2 odpowiedzi
Mam 29 lat i przytyłem kilka lat temu przez złe nawyki i leki psychiatryczne i być może niedoczynność tarczycy,
nadal biorę leki, ale psychiatryczne już prawdopodobnie nie mają wpływu na wagę amisan i cital, doprowadziłem się do stanu 120kg w ubraniu. W poniedziałek miniony ważyłem się i było 114kg, dziś 116kg i obwody rosną, mam tego dość, odżywiam się regularnie i zdrowo, nie jem słodyczy, nie palę, nie pije, chodzę na siłownie, a ta waga i obwody cały czas skaczą, mam dietę zdrową, nie rozumiem tego, co nie zmienia faktu, że ważę się bardzo często, a nie np. co tydzień, dwa tygodnie, miesiąc, jest mi bardzo źle.
Być może występuje u Pana insulinooporność. Proszę zbadać poziom insuliny na czczo ( powinna być jednocyfrowa) oraz krzywą insulinową. Następnie udać się do dietetyka klinicznego. Zapraszam. Anna Sochacka ( konsultacje również online).

Witam. Trudno powiedzieć, czy to, że Pana waga nie spada wynika ze stanu zdrowia somatycznego, czy z tego, że Pan je na poziomie swojego zapotrzebowania na kalorie - do zrzucenia nadmiaru potrzebny jest deficyt kaloryczny. Zdrowe jedzenie także dostarcza energii, jeżeli jest nadmiar kalorii w stosunku do zapotrzebowania przybiera się na wadze, jeżeli jest go w sam raz waga utrzymuje się na względnie stałym poziomie a na deficycie się chudnie. Prawdopodobnie w Pana przypadku brak spadku wagi jest wypadkową wielu czynników, ale ilość kalorii to pierwsza sprawa, którą warto ustalić. Warto więc by było skonsultować się z dietetykiem. Należy też zbadać na czczo poziom insuliny i glukozy we krwi żeby określić wskaźnik HOMA-IR. Na jego podstawie lekarz może stwierdzić, czy występuje u Pana insulinooporność, czy też nie - można je wykonać w ramach NFZ, proszę poprosić lekarza o skierowanie. Większość lekarzy uważa, że wynik od 2 w górę oznacza insulinooporność, a to rzeczywiście może utrudniać redukcję wagi. Ważne jest to, że jest Pan aktywny fizycznie, to doskonały sposób na uwrażliwienie tkanek na insulinę. Pozdrawiam.