Witam. Mam 35 lat i się seplenie. Wydaje mi się, że główny problem jest z głoską s, a mianowicie pod
11
odpowiedzi
Witam. Mam 35 lat i się seplenie. Wydaje mi się, że główny problem jest z głoską s, a mianowicie podczas mówienia język znajduje się między zębami. Czy w tym wieku jest jeszcze możliwość poprawienia wymowy? Pozdrawiam. Tomasz
Dzień dobry. Szanse na prawidłową wymowę są zawsze, jednak nie będzie to proste i krótkie. Należy umówić się na konsultacje do logopedy który pokieruje terapią oraz oceni potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, korekta wymowy jest możliwa w każdym wieku.Nawet niewielka poprawa motoryki kompleksu ustno-twarzowego, może wypłynąć na jakość mowy.Warto umówić się na konsultację do specjalisty zajmującego się terapią motoryczną u osób dorosłych.Powodzenia.
Sugeruję wizytę: Korekcja wad wymowy - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, korekcja wad wymowy możliwa jest w każdym wieku, jednak im dłużej utrwalany jest nawyk, tym trudniej jest go zmienić. Warto przede wszystkim odszukać przyczynę nieprawidłowości, być może będzie to np. nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka. Warto udać się do logopedy, w celu oceny funkcji aparatu artykulacyjnego.
Uwielbiam dorosłych pacjentów ponieważ są zmotywowani i chetnie wspolpracuja, a to pozwala przyspieszyć terapię. Co prawda wada jest juz dlugo utrwalana, ale nie takie zaburzenia ludzie dorosli pokonywali :-) Dobra diagnoza i dobór odpowiednich (skutecznych i przyjemnych) ćwiczeń i można spokojnie wade skorygować
Dzień dobry, oczywiście, że jest to coś, z czym można sobie poradzić. Warto zgłosić się do logopedy, który oceni budowę i sprawność aparatu artykulacyjnego oraz stworzy indywidualny plan terapii. Pozdrawiam i życzę powodzenia, Magdalena Rumińska
Oczywiście, że możliwa jest nauka poprawnej wymowy w każdym wieku
Panie Tomaszu, jak najbardziej można usunąć wadę wymowy w dorosłości. W Mowologii pracujemy wyłącznie z dorosłymi i nasze doświadczenia pokazują, że dorośli pozbywają się wad wymowy szybciej niż dzieci. Proszę skonsultować się z osobą, która ma doświadczenie w prowadzeniu dorosłych. Trzymam kciuki :)
Dzień dobry, oczywiście. Jako logopedzi pracujemy na funkcjach kompleksu ustno-twarzowego u osób w każdym wieku. Terapia wady powinna być oparta na rzetelnie przeprowadzonej diagnozie, ukierunkowanej na identyfikację przyczyny i samej istoty zaburzenia. Proszę być przygotowanym na to, że logopeda podczas diagnozy znajdzie coś więcej niż tylko wadę wymowy (tę może wręcz uznać jedynie jako objaw innego problemu). Pracujemy z mięśniami i do takiej pracy zapraszamy pacjenta. W tym wieku terapia może być bardzo świadoma, dlatego przy pełnym zaangażowaniu i wytrwałości przewiduję sukcesy życzę powodzenia!
Dzień dobry Panie Tomaszu, oczywiście.Terapia w dorosłym wieku, odpowiednio prowadzona przynosi również bardzo dobre rezultaty. Zalecam wizytę u logopedy, neurologopedy który przeprowadzi rzetelną ocenę aparatu artykulacyjnego, ustali przyczynę seplenienia i zaproponuje odpowiednio dobraną terapię. Pozdrawiam, Olga Skrzypkowiak, neurologopeda
Dzień dobry. W każdym wieku można pracować nad wymową. Zachęcam do udania się do logopedy/neurologopedy, który dokładnie zdiagnozuje problem i odpowiednio dobierze terapię. Pozdrawiam :)
Dzień dobry, nie ma złego/zbyt późnego wieku na walkę z wadą wymowy!
Dorośli pacjenci również odnoszą sukcesy w gabinetach logopedycznych. Do uzyskania efektów potrzebna jest jednak dobra, holistyczna diagnoza, indywidualny plan działania plus regularność ćwiczeń i spotkań.
Życzę sukcesów,
Aleksandra Mejster
Dorośli pacjenci również odnoszą sukcesy w gabinetach logopedycznych. Do uzyskania efektów potrzebna jest jednak dobra, holistyczna diagnoza, indywidualny plan działania plus regularność ćwiczeń i spotkań.
Życzę sukcesów,
Aleksandra Mejster
Eksperci
Podobne pytania
- Czy jest możliwość naprawy wady wymowy podczas seplenienie od urodzenia i wskazana przyczyna przez lekarza (chyba laryngologa), że jest ona spowodowana deformacją kości twarzy (asymetria), podczas porodu? Jakaś operacja na przykład?
- dzień dobry , córka 14 lat szybko mówi , ciężko zrozumieć przez to wymowę słów. Do jakiego specjalisty się zgłosić? proszę o podpowiedz.
- Córka w wieku 15 lat. Mówiła w pełni sprawnie natomiast, nagle w trakcie wypowiadanego zdania blokuje się i nie może powiedzieć słowa.
- Dzien dobry, mam 30 lat i problem z wymawianiem sz cz ż dż. Czy istnieje szansa na poprawę lub wyelimowanie wady dzięki terapii z logopedą?
- Czasem ludzie zwracają mi uwagę, że zaciągam. Słyszę, że mówię jakoś inaczej niż moi znajomi czy współpracownicy. Nowo poznane osoby pytają się mnie, od kiedy mieszkam w Polsce, a ja jestem Polakiem i czuję się wtedy bardzo zawstydzony. Mimo, że nie mówię żadną gwarą czasem słyszę komentarze, że zaciągam…
- Dzień dobry. Problem z mówieniem - chodzi o odnalezienie swojego naturalnego głosu (coś pomiędzy oddychaniem i wydobywaniem z siebie naturalnych dźwięków - podejrzewam przeponowych, a nie gardłowych). Męczy mnie mówienie głosem, który mam na codzień. Dodatkowo ludzie często proszą o powtórzenie, a kiedy…
- Witam, mam 30 lat i nigdy nie potrafiłem wymawiać słowa r mówiłem l. od 2 miesięcy zacząłem.troche wymawiać r, ale jest długie bądź takie Francuskie, czy są jakieś ćwiczenia bym normalnie mówił?
- Witam.Często słyszę,że zaciągam się w mowie .Jak sobie z tym poradzić .Dodam że jest to dla mnie krępująca sytuacja .Do jakiego specjalisty się udać ?
- Dzień Dobry, Mężczyzna, 27 lat, szukam logopedy w celu diagnozy, a następnie terapii rotacyzmu. Mogę dojechać do 40km od Olkusza. Nie interesuje mnie sama diagnoza. Prosiłbym o informacje, liczę że może tutaj uda mi się znaleźć lekarza, niestety z terminami ciężko. Pozdrawiam,
- Mój syn 2,5 roku nie mówi co robić był okre że mówił tata baba adzia (dziadzia) a teraz nic
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 27 pytań dotyczących usługi: zaburzenia mowy
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.