Witam, mam 36 lat , niedawno robiony rezonans wykazal spłycenie lordozy szyjnej, cechy niewielkiej d

1 odpowiedzi
Witam, mam 36 lat , niedawno robiony rezonans wykazal spłycenie lordozy szyjnej, cechy niewielkiej dehydratacji krążków m/k poziomów c5/c6 c6/c7. Na poziomie c6/c7 centralno-lewoboczna protruzja krążka m/k na ok.4.5-5mm dokanałowo w towarzystwie drobnych osteofitów tylno-lewobocznych krawędzi przyległych trzonów, powodująca impresja rdzenia kręgowego od strony lewobocznej, zwężenie lewego zachyłka bocznego i lewego otworu międzykręgowego. Wym.AP rdzenia szyjnego na tym poziomie ok.9mm lokalnie niewielki obrzęk rdzenia. Na poziomie c5/c6 dyskretna centralna protruzja krążka m/k na około 1,5-2mm powodujaca niewielka redukcję przedrdzeniowej rezerwy płynowej oraz spłycenie zachyłków bocznych. Wym.AP rdzenia szyjnego na tym poziomie ok.11,5mm. Poza niewielkim obrzękiem rdzenia szyjnego na poziomie protruzji c6/c7 rdzeń szyjny bez cech mielopatii.Na początku bolała mnie szyja z lewej strony, bark ramię i prawie cala lewa strona, miewam tez zaburzenia czucia.teraz po dwóch miesiącach brania l4 i brania leków przeciwzapalnych pozostal bol w barku i ramionach oraz bole w palcach.neurochirurg skierował na operacje, ja jednak się boję i mam pytanie, czy takie zmiany w kręgosłupie da się leczyć rehabilitacyjnie i w jakiś inny sposób, czy jednak muszę poddać się operacji?czy jest to duza przepuklina i czy mozna z nią zyc nie poddając się operacji?czy rehabilitacja jest w stanie zahamować chorobę i co mi grozi jeśli jednak nie zdecyduje się na operacje?
Proszę posłuchać rady Neurochirurga. Następnie po operacji i wygojeniu struktur wskazana odpowiednio dobrana rehabilitacja i edukacja celem zahamowania postępu choroby.