Witam. Mam 43 lata. Przy kontrolnych badaniach nerek robiłem również badanie PSA. W marcu wynik PSA

2 odpowiedzi
Witam. Mam 43 lata. Przy kontrolnych badaniach nerek robiłem również badanie PSA. W marcu wynik PSA 2,72 ng/ml.Ponowne badanie PSA w październiku wynik 5,39 ng/ml. Następne badanie za miesiąc ( w listopadzie) PSA wynik 4,46 ng/ml ; PSA wolne 0,66 wskaźnik fPSA/PSA - 14,8 %. Przy badaniu USG i per rectum lekarz (urolog) nic nie stwierdził. Otrzymałem informacje kierowaną do lekarza rodzinnego z poradni urologicznej - nie wymaga aktualnie leczenia w poradni specjalistycznej. Trochę mnie niepokoi ten wynik. Proszę o poradę co powinienem zrobić ponieważ w wyniku pisze wskazana dalsza diagnostyka a lekarz mi powiedział żebym się zgłosił do poradni jak będę miał 50 lat.
Tan wynik może być rzeczywiście niepokojący. Może też nie świadczyć o czymkolwiek szczególnym. Myślę, że może Pan jeszcze raz udać się do urologa, pozwolić mu wypytać o szczegóły oraz pozwolić się zbadać. Dane, które Pan przedstawił są niewystarczające by Panu cokolwiek zalecić w kontekście wyniku PSA

Jeżeli badania PSA nie były poprzedzone badaniem palpacyjnym prostaty, badaniem TRUS, cewnikowaniem, nie występował stan zapalny gruczołu krokowego bądź inne przesłanki mogące sugerować iż wynik jest niemiarodajny to należałoby go uznać za rzeczywisty a wówczas dwukrotnie występujące podwyższenie PSA ponad normę jest wskazaniem do dalszej diagnostyki. I tutaj są różne możliwości od dodatkowych badań laboratoryjnych, przez kalkulatory medyczne aż po diagnostykę mpMRI i biopsję prostaty. Na pewno czekanie 7 lat na kolejną kontrolę to trochę za dużo, sugeruję wizytę urologiczną.