Witam. Mam bole nogi od lydki do posladka promieniujacy, bol przy przekrecajac sie na łozku i podcza
1
odpowiedzi
Mam bole nogi od lydki do posladka promieniujacy, bol przy przekrecajac sie na łozku i podczas kaszlu czy kichania. Lekarz rodzinny stwierdzil rwe kulszowa ale wysłał mnie na rtg kregosłupa ledzwiowego. Na rtg wyszla dyscopatia z czynnikiem wytworczym na co zalecil mi basen i nic wiecej-zadnych lekow oprocz przeciwbolowych. Po czym nic nie przechodzi. Czy jest cos co moglo by pomuc?
Opisane dolegliwości odpowiadają stanowi rwy kulszowej, którą może potwierdzić konsultacja w gabinecie specjalisty neurologa. W ramach lekarskiego wywiadu specjalistycznego i badania fizykalnego wykonywanego przez neurologa jest możliwość ustalenia celowości badań dodatkowych. W przypadku rwy kulszowej najdokładniejszym badaniem jest rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wykonane badanie RTG kręgosłupa lędźwiowego ma charakter orientacyjny. Stwierdzenie przez radiologa w RTG istnienia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa dyskopatii oraz zmian wytwórczych, którymi są najczęściej osteofity ( nieprawidłowe wyrośla kostne ) kręgów, określają charakter strukturalnych zaburzeń, które powodują objawy rwy kulszowej. Podjęcie hydroterapii ( ćwiczeń na basenie z pływaniem ) jest właściwym krokiem, ale może być nie wystarczające, jeśli specjalista neurolog nie miał jeszcze możliwości określić precyzyjniej stopnia i charakteru zmian w odcinku lędźwiowym kręgosłupa w oparciu o specjalistyczne badania, które on wykonuje osobiście lub dodatkowo zaleca. Zazwyczaj, aby zintensyfikować leczenie rwy kulszowej konieczne jest stosowanie systematycznej rehabilitacji w oparciu o odpowiednie zestawy ćwiczeń, masaży i technik fizykoterapii pod nadzorem lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej. Wspomagająco stosuje się krótkotrwale farmakoterapię, zwykle tzw. niesterydowym lekiem przeciwzapalnym ( bez recepty dostępny jest np. Opokan tabl. 7.5 mg 2 x 1 tabl. po posiłkach ) lub jeszcze mocniejsze tego typu leki na receptę, które wymagają osłony śluzówki żołądka tzw. preparatem IPP oraz dołączeniem leku powodującego rozluźnienie mięśni. W okresie leczenia właściwe jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy, czyli e-ZLA, częste zmiany pozycji ciała, unikanie schylania się i dźwigania oraz rozważenie leczenia sanatoryjnego.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.