Witam. Mam niekonwencjonalne pytanie dot. fali uderzeniowej. Mam sklinowacenie kręgów piersiowo-lędź

3 odpowiedzi
Witam. Mam niekonwencjonalne pytanie dot. fali uderzeniowej. Mam sklinowacenie kręgów piersiowo-lędźwiowych oraz lumbalizację S1, kręgosłup przy tym elastyczny, tzn prosty przy staniu w wyprostowanej pozycji lecz pogłębioną kifozę piersiową (konkretnie ścięty kąt szczytu kifozy oraz "kifozę" lordozy lędźwiowej, która jest zniesiona w pozycji leżącej). Odczuwam ból i ucisk miedzy łopatkami i u podstawy kręgosłupa oraz chrupanie w tych miejscach przy przeproście które przynoszą częściową i chwilową ulgę. Rezonans nic nie wykazał, jedynie rtg sklinowacenie kręgów i lumbalizację S1. Lekarze zalecają tylko zabiegi fizykalne które nic nie pomagają, ćwiczenia wzmacniające 3 miesiące tak samo, nawet leki przeciwbólowe niewiele dają. Uważam że nie ma to nic wspólnego ze słabym gorsetem mięśniowym jak twierdzą, bo ucisk w piersiowym czuję leżąc na wznak który mija po przewróceniu się na bok, a w lędźwiach przy jeździe na rowerze czy dłuższym kucaniu. Uważam że to z powodu braku zachowania lordozy lędźwiowej, np. podróż busem to katorga mimo wyprofilowanego siedzenia, pomaga mi podparcie lędźwi poduszką ortopedyczną. Tak samo stanie to palenie mięśniowe między łopatkami bo żeby stać prosto muszę trzymać prosto kręgosłup piersiowy z powodu braku wyważenia przez lędźwiowy. Z tego powodu analogicznie boli mnie też kark. Czytałem że fala uderzeniowa ma właściwości osteogenne, używana w stawie rzekomym, martwicy kości czy osteochondrozie. Scheuermann to postać osteochondrozy kręgosłupa. Czy fala uderzeniowa mogłaby pobudzić sklinowane kręgi do wzrostu do normalnego kształtu i ew. spowodować zrost kręgu S1 z kością krzyżową? Najbardziej obawiam się osteofitów i ucisków rdzenia/nerwów wychodzących. Nie wiem też jaka pozycja byłaby najlepsza tak żeby energia fali skutecznie dotarła do przednich powierzchni stawowych kręgów: czy od strony pleców, czy brzucha, czy pleców w pozycji zgiętej. Wiem, że może to pytanie wyda się egzotyczne, ale nie mam wyboru, życie w wieloletnim bólu jest udręką. A może istnieje jakiś inny sposób na odbudowę sklinowaciałych kręgów, np. nandrolon lub jakiś zabieg z wszczepieniem rodzaju protez/cementu kostnego do kręgów?
Dzień dobry,
Fala uderzeniowa może pobudzić kościec do wzrostu ale nie słyszałem o takiej strategii leczenia. Po pierwsze: trzony kręgów znajdują się najgłębiej "środka ciała". Jak zatem dostarczyć bezpiecznie impuls fali uderzeniowej, nie uszkadzając narządów wewnętrznych czy np naczyń krwionośnych. Po drugie: proces odbudowy jest procesem mozolnym, modelowanym przez siły działające na kręgosłup. Równie dobrze, fala uderzeniowa w takim wykonaniu mogłaby zaostrzyć problem, doprowadzając do jeszcze większego zaburzenia struktury trzonów kręgów. O nandrolonie proszę zapomnieć. Operacje korekcyjne wchodzą w grę, ale metody zabiegowe to już raczej pytanie do ortopedy.
Jeżeli ból uniemożliwia swobodne życie to proszę jeszcze pomyśleć o wizycie w poradni leczenia bólu- lekarz POZ powinien wystawić skierowanie.
Trzymam kciuki za trwałą poprawę,
Dominik Zakrzewski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę spróbować udać do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, terapeuty manualnego. Pozdrawiam!
Fala uderzeniowa jak i wzmacnianie mięśni wg. mnie nie przyniesie pożądanego rezultatu. Problem objawiający się osłabionej tkance łącznej okołostawowej kręgosłupa leży dużo głębiej - polecam poszukać dobrego lekarza - sądzę że najlepiej internisty - który całościowo spojrzy na zdrowie w szczególności będzie nastawiony na znalezienie przyczyn problemów zdrowotnych. Pozdrawiam!
Sugeruję wizytę: Diagnostyka i terapia kręgosłupa (pierwsza wizyta) - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.