Witam! Mam pewien problem. Mam 12 lat i z lewej strony mniejsze wcięcie w talii niż z prawej stron

2 odpowiedzi
Witam!
Mam pewien problem.
Mam 12 lat i z lewej strony mniejsze wcięcie w talii niż z prawej strony. Widać je tylko gdy wciągnę brzuch, a tak po obydwóch stronach wydają się równe.
Czytałam, że może być to objaw skoliozy, ale ramiona mam równe, łopatki też, nogi także.
Jedynie głowę mam na jedną stronę bardziej przechyloną, ale tak mam od urodzenia.
Ostatni bilans w czasie którego miałam badanie kręgosłupa miałam dwa lub trzy lata temu, wtedy pani powiedziała, że kręgosłup mam prosty.
Chociaż też nie wiem czy w tych czasach teraz są bilanse.
Czy nie równe wcięcie w talii jest może normalne w moim wieku i nie powinnam się nim przejmować?
Pozdrawiam.
Dzień Dobry, takie asymetrie wcięć talii są najczęściej fizjologiczne i nie świadczą o żadnej patologii - często ich kształt zależny jest od napięcia i siły mięśni tułowia. Jeżeli mimo wszystko niepokoi Cię ich kształt, chociażby ze względów czysto kosmetycznych, poproś rodziców aby udali się z Tobą na konsultację do fizjoterapeuty, który szczegółowo sprawdzi całą Twoją postawę ciała i pokaże ewentualne ćwiczenia na utrzymanie właściwej sylwetki. Pozdrawiam Serdecznie!

Warto udać się do fizjoterapeuty w celu zbadania kręgosłupa, ale również ewentualnych asymetrii w obrębie miednicy i kończyn dolnych żeby rozwiać wątpliwości.