Witam, mam pewien problem ze słuchaniem. Słuch mam dobry jednak jeśli skupiam się na danej czynności

2 odpowiedzi
Witam, mam pewien problem ze słuchaniem. Słuch mam dobry jednak jeśli skupiam się na danej czynności zupełnie nie słyszę jeśli ktoś mówi coś do mnie nawet jeśli stoi obok. To znaczy słyszę ze ktos coś mówi ale zupełnie nie rozumiem słów jest to dla mnie taki szum dnia codzienego, dopiero kiedy skupię uwagę faktycznie rozumiem te słowa. Często ktos stoi obok mnie i mnie woła po imieniu a ja zupełnie tego nie wyłapuje dopóki nie przestawię swojej uwagi na słuchanie. Jeśli nie jestem na czymś skupiona słyszę wszytko do okola i nie mam problemu z niedosłyszeniem. Chciałabym wiedzieć czy to normalne czy jest to może jakieś zaburzenie?
Dzień dobry, niestety niemożliwe jest postawienie diagnozy na podstawie krótkiego opisu dolegliwości, jednak polecam skorzystać z pomocy psychoterapeuty bądź psychologa klinicznego. Trzeba wykluczyć tutaj przyczyny neurologiczne/ zdrowotne źródłem trudności może być także lęk odczuwany w sytuacjach społecznych. Tak naprawdę przyczyn może być bardzo dużo, najważniejsze jest je ustalić i wtedy w porozumieniu z lekarzem lub terapeutą opracować plan leczenia.
Pozdrawiam
Kinga Wrześniewska

Dzień dobry, W sytuacjach, gdy jesteśmy bardzo skoncentrowani na jakiejś czynności, nasza uwaga może "odciąć" inne bodźce, co może tłumaczyć trudności z odbieraniem mowy, kiedy skupiamy się na czymś innym.
Ważne jest jednak, aby wykluczyć ewentualne zaburzenia słuchu lub neurologiczne, które mogą wpływać na przetwarzanie dźwięków.
Pozdrawiam.